MEB "Ağ teknolojileri uzmanı" yetiştirecek

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 20 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  MEB "Ağ teknolojileri uzmanı" yetiştirecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğinde Cisco Ağ Erişim Merkezi Programı (NetAcad) başlattı. Bakanlık, program ile Türkiye'deki ağ teknolojileri uzmanı açığını kapatmayı amaçlıyor.
  Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğinde başlatılan (NetAcad) ile Türkiye'de önemli oranda açığı bulunan Ağ teknolojileri uzmanı yetiştirilecek. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in konuyla ilgili gönderdiği genelgede, internet ortamına erişimin ve veri iletişiminin büyük ölçülerde yoğunlaştığı günümüzde, özellikle ağ güvenliği ve yönetimi konularında görev yapacak çok sayıda ağ teknolojileri uzmanına ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.
  Genelgede, “Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de 2007 yılında 40 bin 800 ağ teknolojileri uzmanı açığı olduğu tespit edilmiştir. Genel Müdürlüğümüz ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle yürütülen NetAcad eğitim programı ile ağ teknolojilerdi alalında bu ihtiyacın karşılanması hedeflenmektedir” denildi.

  -ÖZEL SEKTÖRE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİLECEK-

  Program kapsamında öncelikle MEB'e bağlı resmi okullarda görev yapan öğretmenlere, daha sonra da bu öğretmenler tarafından kendi okullarında ve çevre okullarda eğitim öğretini gören öğrenciler ile konuyla ilgilenen yetişkinlere bilişim teknolojileri ve bilgisayar ağları konularında eğitim verilecek. Bakan Çelik programın temel amacının, “özel sektör kurum ve kuruluşlarının bu alandaki beklentilerine cevap verebilecek nitelikte insan gücünün kazandırılması” olduğunu açıkladı. Çelik, 25 Haziran - 20 Temmuz 2007 tarihleri aracında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen 1 aylık yoğun bir teknik eğitime katılan 3 eğitici bilişim teknolojileri formatör öğretmenin, söz konusu eğitimi başarıyla tamamlayarak “Eğitek Bölgesel Eğitim Merkezi Eğitmeni” olmaya hak kazandığını kaydederek, “Çekirdek yetkili öğretmen ekibi içinde yer alacak bu öğretmenler, NetAcad kapsamında planlanan ve planlanacak olan eğitimlerde uzman öğretmenler yetiştirmek üzere görev yapmaktadır” dedi.

  -EĞİTİM MODÜLLERİ ARTIRILACAK-

  Eğitimlere katılarak, başarılı olan eğiticiler kendi il milli eğitim müdürlükleri sorumluluğunda bulunan kurumlarda görev yapan öğretmenlerden oluşturulacak farklı gruplara uzmanlaşmış oldukları konularda eğitimler verecekler. Bakan Çelik, NetAcad kapsamında uygulamaya alman söz konusu eğitim programlarının, daha sonraki yıllarda farklı modülleri de içerecek şekilde artan bir ivmeyle MEB'e bağlı diğer eğitim öğretim kurumlarına da yaygınlaştırılmasının sağlanacağını açıkladı.
  mynet
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş