MEB, ÖSYM ve YÖK bütçesi görüşülüyor

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 7 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  MEB, ÖSYM ve YÖK bütçesi görüşülüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, YÖK ve üniversitelerin
  2009 yılı bütçelerinin görüşülmesine devam ediliyor.

  MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, üniversitelere yapılan rektör atamaları konusunda bir standart oluşturulması gerektiğini söyledi. MHP'li Günal, ilköğretimde yaşanan sorunların sürdüğünü, okullardaki fiziki imkansızlıkların devam ettiğini ileri sürdü. Milletvekillerin üniversiteler açıldığında, bir ayını öğrencilere yurt aramakla geçirdiğini ileri süren Günal, ''Yurt yapımı konusunda bir kampanya başlatılmalı. Özellikle kız öğrencilere yönelik yeni yurtlar yapılmalı'' dedi.

  CHP Trabzon Mİlletvekili Akif Hamzaçebi de YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a ''YÖK, yeni kurulan üniversitelere rektör atamalarında hangi kriterleri dikkate almıştır? Bu üniversiteler için kaç kişi başvurmuştur?'' sorusunu yöneltti. Hamzaçebi, kamuoyunda, yönetim tecrübesi olmayan, akademik yönden geride olan adayların seçilerek Cumhurbaşkanlığına gönderildiği yönünde iddiaların bulunduğunu hatırlatarak, ''Bu konuda da YÖK Başkanı bir açıklama yapmalıdır'' dedi. Hamzaçebi, Prof.Dr. Celal Şengör'ün, Üniversitelerarası Kurul tarafından, YÖK üyeliği için önerildiğini, ancak Şengür'ün üyeliğe atanmadığını ifade ederek, ''YÖK'ün bu ismi Cumhurbaşkanı'na bildirme zorunluluğu yok mu? YÖK Başkanı bildirdi de Cumhurbaşkanı mı atamadı? YÖK'ün yaptığı rektör adayı belirleme kriterleri objektif olmalıdır. Bu kriterler ilan edilmelidir. Böylece bundan sonraki seçimler, tartışma konusu olmaktan çıkar'' diye konuştu.

  DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde önceki yıla göre düşüş olduğunu ileri sürdü. Okullaşma oranlarında artış görülmesinin sevindirici olduğunu, ancak zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılması gerektiğini belirten Öztürk, öğretmen istihdamının şeklini eleştirdi. Öztürk, bu durumun insan onuruna yakışmadığını, Hükümetin işsiz sayısından yararlanarak emeği istismar ettiğini öne sürdü. Rektör seçimlerinin üniversitelere bırakılmasını isteyen Öztürk, vakıf
  üniversiteleri kurulurken, eskiden olduğu gibi Devlet Planlama Teşkilatı kararlarının dikkate alınması gerektiğini savundu. AK Parti Van Milletvekili Kerem Altun, eğitim, adalet, sağlık gibi temel hizmetlerin, devletin asli görevleri arasında olduğunu, eğitim hakkının anayasa ile güvence altına alındığını söyledi.

  Eğitim hizmetlerinin sunumunda birtakım güçlüklerin yaşandığını, ancak bu sorunların temelinde bölgelerarası farklılıkların yattığını anlatan Altun, bölgelerarası farklılıkları ortadan kaldırmak için son yıllarda ciddi iyileştirmeler yapıldığını vurguladı. Eğitimde sorunların aşılması amacıyla Milli Eğitim Bakanı'nın önderliğinde Cumhuriyet tarihinin önemli projelerinin hayata geçirildiğini savunan Altun, ''Eğitim sadece Milli Eğitim Bakanlığına bırakılmayacak kadar önemlidir. Türkiye'de, sivil toplum kuruluşları, hayırseverler ve medya tarafından eğitim sisteminin sorunlarını çözme iradesi ortaya konulmuştur'' dedi. CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı da Türkiye'de 68 bin derslik açığının bulunduğunu, yılda 35 bin derslik yapılması durumunda, bu açığın 2 yıl içinde kapatılacağını söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ÖSYM YÖK bütçesi Forum Tarih
2012 Ösym KPSS Alan Kontrolü SBS - ÖSS - Sınavlar 31 Aralık 2011
2012 ÖSYM Sınavsız Geçiş 2012 SBS - ÖSS - Sınavlar 28 Aralık 2011
2012 ÖSYM Sonuçları 2012 SBS - ÖSS - Sınavlar 28 Aralık 2011
Ösym 2012 sınav takvimi SBS - ÖSS - Sınavlar 1 Aralık 2011
2012 Yılı Ösym Sınav Takvimi SBS - ÖSS - Sınavlar 14 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş