MEB ''Öğretmenin puanında değişiklik yapıldı

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 6 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  MEB ''Öğretmenin puanında değişiklik yapıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ''Bakan Bey Bu Nasıl Tayin'' başlıklı haberde adı geçen öğretmenin KPSS puanında bir değişiklik yapılmadığını ve öğretmenin göreve başlatılmasının atama değil, bir görevlendirme olduğunu bildirdi.

  MEB Basın ve Halkla İlişikler Müşavirliğince, bugün bir gazetede yayımlanan ''Bakan Bey Bu Nasıl Tayin'' haberiyle ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, haberde, matematik atamaları için taban puan 90 olarak belirlenmesine karşın 57.172 puanı olan Beytullah Yağız'ın Van Saray İlçesi Ahmet Nacar Lisesi'ne sözleşmeli matematik öğretmeni olarak atandığı ve 2 Ocak 2008 tarihinde görevine başladığının iddia edildiği kaydedildi.

  28 Haziran 2007 tarihinden önce görevlendirilecek sözleşmeli öğretmenler ile ilgili esasların bakan onayı ile belirlendiği belirtilerek, ''Bahsi geçen esasların yayımlandığı 28 Haziran 2007 tarihinden önceki 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4-C maddesi kapsamındaki öğreticilerin 4-B'ye geçirilmesi, yargı kararı doğrultusunda görevlendirilmesi gerekenler, bir takım sebeplerle zamanında müracaat edemeyenler ve müracaat ettiği halde belgesi eksik olanların yaptıkları başvurular değerlendirilmiş, bakanlığımızın öğretmen ihtiyacı da gözetilerek bakan onayıyla görevlendirilmeleri gerçekleştirilmiştir'' denildi.

  -''Görevlendirme yasal çerçevede yapılmıştır''-

  Beytullah Yağız'ın görevlendirilmesinin de bu kapsamda Aralık 2007 tarihinde değil, esasların yayımlandığı 28 Haziran 2007 tarihinden önce 25 Haziran 2007 tarihinde gerçekleştirildiği bildirildi.Beytullah Yağız için özel bir işlem yapılmadığı, bunun bakanlığın o tarihteki genel uygulaması olduğu ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:''Açıklamadan da anlaşılacağı gibi sendika başkanı bir dizi yanlış ve yalan beyanlarda bulunmuştur. Haberde adı geçen '57 alan adamın puanı 90 olarak değiştirirsen sistem onu otomatik olarak atar' sözü doğru değildir. Herhangi bir puan değişikliği yapılmamıştır. İddianın aksine görevlendirme 2007 yılı Aralık döneminde değil, 2007 Haziran döneminde yasal çerçevede yapılmıştır. Adı geçen öğretmenin göreve başlatılması atama değil, bir görevlendirmedir.''
   

Bu Sayfayı Paylaş