Meşeli Köyü Hakkında Bilgi Emirgazi Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Meşeli Köyü Hakkında Bilgi Emirgazi Konya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  meşeli köyü bilgileri - meşeli tanıtım - meşeli köyü konya - meşeli köyü resimleri  İlçe: EMİRGAZİ

  İl: KONYA


  Köy Muhtarı: Osman AVCI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 332 7430093

  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000

  107

  1997

  70

  İle Uzaklığı:

  130 km

  İlçeye Uzaklığı:

  6 km

  Rakım:

  1200 m
  Meşeli köyü ilçeye 6 km uzakta ilçenin güney batısında bulunmaktadır. İlçeye en yakın köylerden bir tanesidir. Dağlık ve orman köyüdür. Köyde bolca meşe ağacı vardır. Köy en küçük köylerden olup, Konya iline göç vermiştir.
  Emirgazi İlçesinin Güney Batısında kurulmuş olan köy güney doğusunda Karaören Köyü ile kuzey batısında Yamaç Köyü, ve Güneyinde İkizli Köyleri ile sınırdır. Meşeli köyü kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte Kıcan Köyü olarak kurulmuştur. Köyde 1968 yılında yapılan halk oylaması ile Meşeli köyü adını almıştır. Meşeli köyü iklim şartları bakımından yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve sert geçer, Karasal iklim kuşağı yaşanmakta olup bitki örtüsü maki ve bozkırdır. Arazi yapısı itibari ile dağlık ve taşlıktır. Köy tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Köyde yetiştirilen mahsuller arasında arpa ve buğday başlıca tarım ürünlerindendir. Genellikle küçükbaş hayvan beslenmektedir. Azda olsa çam fıstığı alınmaktadır.

  Ulaşım Durumu :

  Karapınar Emirgazi karayolu üzerinden güneyde 3 içerdedir. 2006 yılı KÖYDES programı kapsamında yaptırılmıştır. Meşeli Karaören arası 3 km stabilize yolda KÖYDES teklifindedir.

  İçme ve Kullanma Su Durumu :

  Köyde içme ve kullanma suyu yeraltı sondaj kuyusundan karşılanmaktadır. Suyu yeterlidir. Arızalanması nedeniyle 2006 yılında sondaj pampası Köyler Hizmet Götürme Birliği bütçesinden yaptırılmıştır.

  Köyün Geçim Kaynağı :

  Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Araziler taşlık da olsa traktörle işlenmekte ve biçer döverle biçim yapılmaktadır. Köyde yaşayan nüfus sayısı çok az ve yaşlı kimselerdi.

  Köy Konağı Durumu :

  Köyde Köy konağı yoktur. Mevcut ve kullanılmayan ilköğretim okulu binası köy konağı olarak kullanılması uygundur. Ancak bakım ve onarım yapılması gerekmektedir.

  Eğitim :

  Meşeli köyündeki öğrenciler taşıma merkezi olan Ekizli köyündeki ilköğretim okuluna taşınmaktadır. Köyde okuma yazma bilmeyen azdır. Okuyan geçlerin sayısı da oldukça azdır.

  Sağlık :

  Meşeli Köyünde sağlık hizmetlerinin verilebileceği bir sağlık ocağı mevcut değildir.Sağlık Hizmetleri Emirgazi İlçesinde ve çevre il ve ilçelerde bulunan Sağlık Ocakları ve hastaneler vasıtası ile karşılanmaktadır.

  Nüfus :

  Meşeli Köyünün nüfusu 70 kişi olup 15 haneden oluşmaktadır. Yıllara göre Kadın Erkek Nüfusundaki artış ve azalma oranı Kadın: % 60 Erkek :% 40 dir. Köyün mahalle ve mezrası yoktur. Köyün nüfus sayısının azlığının sebebi ise genç kesimin iş olanaklarının az olması sebebiyle başta Konya iline göç yapılmaktadır.

  Haberleşme :

  Köyünün telefonları faal olup, görüşme yapılabilmektedir. Ayrıca köy içinden Cep Telefonları ile iletişim imkânı yok denecek durumdadır. Yüksek yerenden cep telefonu ile haberleşme imkanı vardır.

  Tarihsel ve Kültürel Değerler :

  Köyünde tarihi eser olarak kabul edilen Konut, Çeşme, Camii, Köprü gibi tarihi değerleri olan yapı bulunmamaktadır.

  Gelenek ve Görenekleri :

  Köyünde halı ve kilim dokumacılığı azda olsa devam etmektedir. Düğünler genelde evlerde yapılmaktadır. Salı günü başlayıp, Pazar günün gelin alınıp gelinceye kadar devam etmektedir.

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Meşeli Köyü Hakkında Forum Tarih
Meşelik Köyü Hakkında Bilgi Yunak Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Meşeli Köyü Hakkında Bİlgi Akçaabat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Derik Meşeli Köyü - Derik Meşeli Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 14 Ocak 2010
Mazıdağı Meşeli Köyü - Mazıdağı Meşeli Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 12 Aralık 2009
Meşelitürkmenler Köyü Bafra Samsun Samsun Tanıtımı 6 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş