McCain, Obama'nın kabinesinde mi?

'Yurt Dışı Haberler' forumunda HiTMaN47 tarafından 17 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  McCain, Obama'nın kabinesinde mi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  McCain, Obama'nın kabinesinde mi?
  Hillary Clinton'a dışişleri bakanlığını resmen teklif eden Obama, kabinesinde ikinci bombayı mı patlatmaya hazırlanıyor?

  Demokrat Partili bazı üst düzey yetkililere göre, medyada çarşamba gününden itibaren çıkan söylentiler doğru ve Obama, perşembe günkü buluşmasında parti içi yarıştaki rakibi Hillary Clinton'a dışişleri bakanlığını resmen teklif etti. Hillary Clinton'ın bu teklifi düşünmek için süre istediği konuşulurken, Barack Obama'nın kabinesi ile ilgili daha büyük bir bombayı patlatmaya hazırlandığı iddiaları bu defa kulislere düşmeye başladı.

  İddialara göre, Obama, rakibi Cumhuriyetçi aday John McCain'e de kabinesinde görev teklif etmeye hazırlanıyor. Bu sıradışı teklifin gerçekleşme ihtimaline şans verenlerin sayısı oldukça az, ancak ABD'nin oldukça derin bir krizden geçiyor oluşu, bu ihtimalin tamamen gözden çıkarılmasını da engelliyor. Gözler, pazartesi günü Chicago'da Obama ve McCain arasında gerçekleşecek görüşmeye döndü. Görüşmenin resmi gerekçesi olarak, "Ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkarılması için partiler üstü yolların ve dayanışmanın bulunması için yapılabilecekleri tartışmak" olarak açıklandı. Obama, kabine üyelerini belirlerken partizan düşünmeyeceğini açıklarken, "Benim yaklaşımım şu; Bir göreve en ehil kimse, benim istediğim kişi de odur" diye konuştu. Obama ayrıca, "Şimdi, John MCCain'in İç Güvenlik Bakanlığı için en iyi aday olduğunu düşünsem, ona teklif yapmaktan çekinmem. Bunu yapıyorum demiyorum ama 'değişim' dediğim zaman kastettiğim yaklaşım budur, Amerikalılığın hepimizi ortak noktası olduğunu hatırlatmak" dedi.

  Başkan'ın kabinesine rakip partiden de bakan ataması gelenek
  ABD'de göreve yeni seçilen her başkanın, kabinesindeki bir koltuğu rakip partiye bırakması siyasi gelenek. Obama'nın benzetildiği John F. Kennedy Cumhuriyetçi Douglas Dillon'ı hazine bakanı, bağımsız Robert McNamara'yı ise savunma bakanı yapmıştı. Bill Clinton da savunma bakanlığını, Cumhuriyetçi Partili Maine Senatörü William Cohen'e emanet etmişti. Ancak bazı başkanlar ise, kabinenin önemli bakanlıkları yerine "jeton bakanlık" tabir edilen gözönünde olmayan bakanlık koltuklarına, rakip partiden üye seçtiler. Mevcut ABD başkanı George W. Bush, Demokrat Partili Norman Mineta'yı ulaştırma bakanı olarak kabinesinde tuttu. Hala bakan olup olmadığı hatta yaşayıp yaşamadığını bile Amerika'da pek bilenin olmadığı Mineta, 2006 yılında bakanlıktan ayrıldı ancak bu haber bile kimsenin dikkatini çekmedi.

  Obama hangi Cumhuriyetçiyi seçecek
  Nerdeyse herkes, Barack Obama'nın kabinesinde etkili bir ya da birden fazla koltuğu Cumhuriyetçi ya da bağımsız bilinen isimlere vereceğinde hemfikir. Şimdi Amerikan medyasında muhtemele isimler üzerinde isim toto oynanıyor. Çoğunluğun tahmini, Obama'nın Savunma Bakanı Robert Gates'i en azından 1 yıl daha görvinde tutacağı yönünde. Aslında Gates, kayıtlı Cumhuriyetçi de değil. ABD devlet geleneğinde realist okul olarak tabir edilen ve maceracı neocon'lardan son yıllarda daha fazla rahatsız olan eğilimden. Obama, Gates'in altına bazı etkili danışmanlarını da yerleştireerek, bakanlığın tamamen kontrolünden çıkmasını da engelleyebilir.

  Savunma Bakanlığı için adı geçen bir başka Cumhuriyetçi ise Colin Powell. ABD eski genel kurmay başkanı ve Bush'un ilk dönemindeki dışişleri bakanı Powell'ın adı eğitim bakanlığı için de geçiyor. Savunma Bakanlığı için adı geçen bir başka isim ise partisi ile arası son zamanlarda kötü olan Cumhuriyetçi Partili Nebraska Senatörü Chuck Hagel. Ancak, Obama'nın kabinesini senatörlerle doldurduğu gibi tepkiyle karşılaşmaktan çekinme ihtimali de bulunuyor.

  Arnold Schwarzenegger de Obama'nın kabinesinde adı en çok geçen Cumhuriyetçilerden biri. Obama, defalarca Terminatör'ün liderlik özelliklerine iltifat etti. ABD'nin nüfus ve ekonomik olarak en büyük eyaleti olan California'nın valisi olan Terminatör, her türlü muhalefete rağmen eyalette art arda yaptığı katı düzenlemelerle dikkat çekiyor. Obama, "Washington'un ihtiyacı olan bir liderlik bu" diyor bu terminatör valilik hakkında. Üstelik Kennedy ailesinin damadı olması, ve hatta eşi California first lady'sinin de son seçimde aktif bir Obama destekçisi olması da Schwarzenegger'in kabine totoda adının sıkça geçmesine sebep oluyor. Terminatör'ün, eğer kabineye girerse, gelecek dönemin en hararetli iç politika konularından biri olacak Enerji Bakanlığına getirilebileceği konuşuluyor.
  Seçimde McCain'e karşı Obama'yı destekleyen Cumhuriyetçi Partili Rhode Island Senatörü Lincoln Chaffe, CFR (Council on Foreign Relations) başkanı Richard Haass, Indiana Senatörü Richard 'Dick' Lugar, Oklahoma Senatörü Tom Coburn, Connecticut Milletvekili Chris Shays da ismi geçen diğer Cumhuriyetçi Partililer.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - McCain Obama'nın kabinesinde Forum Tarih
Obama, McCain'i bırakmayacak! Yurt Dışı Haberler 17 Kasım 2008
Obama'nın Kuklası Asılı Bulundu Yurt Dışı Haberler 4 Ocak 2010
Obama'nın ziyaretine dünyanın bakışı Yurt Dışı Haberler 7 Nisan 2009
Cadillac Presidential Limousine (Obama'nın Aracı)(2009) Motorlu Araçlar Dünyası 23 Ocak 2009
Obama'nın Gazze için ilk sözleri Haber Arşivi & Gündem 7 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş