Mazıdağı Ulutaş Köyü - Mazıdağı Ulutaş Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 12 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mazıdağı Ulutaş Köyü - Mazıdağı Ulutaş Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mazıdağı Ulutaş Köyü - Mazıdağı Ulutaş Köyü Hakkında Bilgi

  Ulutaş, Mazıdağı

  Ulutaş, Mardin ilinin Mazıdağı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Feodal degerlerle yogrulmus şirinmi şirin bir koy, ısmını etrafındakı yuksek taslardan ve kayalıklardan almaktadır.850 yılık bır yerleşim alanıdır.-Bundan yaklaşık olarak sekiz kuşak önce Muş tan g goc ederek buraya yerleşmiştir.Hesenan aşiretine mensup olup cevrede en barsıcı ve yapıcı asıret olarak tanınır. Yemeklerın hepsı lezetlıdır ama en spesıfık yemegı sıllıkıdır.hupık kutılk ve daha bırcok yemek cesıdı sayabılırız.koyun etrafında sımame, eymetal gurus ve sıği nekeba sıngılk,kanya gulı, kanya cıla,kanya tağawe adında bırco akarsu vardır.(yanısıra sıkerak suyu şemı gibi bahar mevsiminde köyün koyunlarnın sulak ve otlak alanlarıdır) Köylünün gecim kaynağı kısıtlı biralanda tarım ve hayvancılıktır... Turistik ve kültürel anlamda zengin bir coğrafi faktöre sahiptir bakımsızlık ve sorumsuzluklar sonucu tahrip edilen bir tarihi güzelik sahiplenmeyi bekliyor . Köyün üst eteklerinde vecivarnda M.Ö öncesine ait bircok harbe ve yerleşim yerleri mevcuttur.(Xırbe kertel,dıra hımine pozızorun eteğindeki harebeler ve civar mağaraların şekil ve yapısal tasarımı bunun encanlı örnekleridir)şimdilik bunlar vere bildik bidaha ki oturumda farlı kültürel ve köyün sosyal farklıklar na ulaşarak yer vermeye calışırız Tarihte ve kültür insanın toplumla olan lişkisinin engüzel örnekleridir ... Bu kadar guzel bi cografi ve doga harıkası ülkenin tanıtımına buyuk katkıları olacak bircok kulture evsahipligi yapan bu yerleşim yerinde halen bı ortaokulu ve bir saglık ocagı yoktur.sportıf falıyetlerı gelıstırecek henuz bı tesis mevcut deyıl ptt acentası halen yok.kulturel falıyet hemen hemen yok .Gerek orda yasayan ınsanların feodal bagları asmaması nedenıyle egıtımsızlık dız boyu okuma oranı cok dusuk.tek tuk yuksek tahsılı bırey cıksada yınede eğitim düzeyi istenilen sevıyede deyildir.

  Coğrafya


  Mardin iline 20km, Mazıdağı ilçesine 14 km uzaklıktadır.

  Ekonomi


  Tarım ve hayavancılık temel gecım kaynaklarıdır ,özelikle Eymetal,kanya şiği,kanya gulı,kanya cıla,kanya tahawı, nekaba sıngılk,şımame koylulerın, domates,bıber ısot,bınertk sılk,vb sebze ıhtıyaclarını sulama alanlarında fazlasıyla karsılyor.Köyde arapa ve bugday,nohut mercımek,ve bag ve bostan ,sayabılecegımız en temel gecım kaynagıdır.
  Tarım bılınsızce yapıldıgı ıcın verımde o dercede dusuktur.Hayvancılıkta usataca yapılmakta ve ust duzeyde verım almaktadır.Bu anlamda tarıhi bir nosyonu olan koy,cevredekı tum koylere de ornek teskıl etmektedir.  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Ulutaş Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mazıdağı Ulutaş Köyü Forum Tarih
2016 Mazıdağı nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Mazıdağı Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Mazıdağı Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2012 Mazıdağı Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012
Zübeyde Hanım Anaokulu Mazıdağı Mardin Mardin Tanıtımı 23 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş