Mazıdağı Aykut Köyü - Mazıdağı Aykut Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 8 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mazıdağı Aykut Köyü - Mazıdağı Aykut Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mazıdağı Aykut Köyü - Mazıdağı Aykut Köyü Hakkında Bilgi

  Aykut, Mazıdağı

  Aykut, Mardin ilinin Mazıdağı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün kürtçe ismi (DERGUZ)dır yöredeki(SÜRGÜCÜ)aşiretine bağlı 33.köyden en büyük köylerden biridirköyün eski çağlarda (süryaniler)tarafından inşa edildiği düşünülmektedir köyün yeşiliğin ve suyun bol olduğu bir vadiye sahiptir ayrıca çok güzel bir dağ manzarası vardır köyün doğusunda bulunan dağın yamacında bir zat türbesi bulunur bu zatın burda yaşadığına ve burda şehit düştüğüne inanılmaktadır (CALE ŞEXBİN)olarak bilinen bu türbe köylüler tarafından her yıl ziyaret edilir köy ormanlık alanı bakımından zengin ayrıca ceviz badem ve meşe ağaçları yaygındır köyün batısında ise (BELIK)(ÇELKANİ)yani kırk kuyu bulunur bundan ziyade etrafı mağaralarla çevrilidir eski çağlarda süryanilerin burayı (ibadethane)olarak kulandıkları ve köy isminin burdan alındığı düşünülmektedir tarih potansiyeli bakımından zengin olan (DERGUZ)köyü(TEHTA MEŞE)olarak bilinen çok büyük kaya mağaraları vardır köyün en geniş ailesi olan (MALA MELE)nın büyük bir bölümü istanbul diyarbakır ve köyde yaşaaktadır.oysa şu an köyde bulunan belli başlı aileler vardır.xalé ebdılle,xalé emin,mala muhtar,xalé şeyhmus vb.


  Kültür

  keçi kılından kilim dokuma (MERŞ)yine keçi kılından çanta(CÜHER)tur(BÜYÜK ÇANTA)heybe meşe ağcından örme sepet,merkep denilen ve ince meşe dalarından yapılan sepetler yapılıdı ayrıca köyün meşhür (AWARECİLERİ)vardır eskiden beri var olan awarecilik halen devem edilmektedir köyün en meşhur awarecileri SOFİ GÜNDOR, REWŞE ,ŞEX BARUT ,BAVO köyün en meşhur awarecileridir.genelde her düğünde kendilerine has bir şekilde gösterilerini sunarlar.ayrıca düğünlerden sonra dayak atma geleneğide yaygındır. ayrıca köyün has ve meşhur yemekleri vardır keliserk, herayi, xışan, hemnisk, gırar, sındık sor, şamborek, serbızer, hotik, kütılık ,helawa mıriya ve mehir vazgeçilmez yemeklerindendir

  Coğrafya


  DİYARBAKIR iline 76 km, Mazıdağı ilçesine 26 km uzaklıktadır.

  İklim


  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün yeşilliklerle dolu bir vadide kurulduğu ve önemli su kuyularının bulunduğu bilinmektedir.

  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 206
  1997 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Kömür,pekmez,ceviz,kayısı,üzüm,patates,badem vb.. (köyün başlıca geçim kaynakları)

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - İsmail Sağlam
  1999 - ismail Sağlam
  1994 - ismail Sağlam
  1989 - şeyhmus Sağlam
  1984 - izzettin Sağlam

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır.Köyün ortaöğretimdeki öğrencileri Bağlıca köyünde okul okumaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Aykut Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mazıdağı Aykut Köyü Forum Tarih
2016 Mazıdağı nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Mazıdağı Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Mazıdağı Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2012 Mazıdağı Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012
Zübeyde Hanım Anaokulu Mazıdağı Mardin Mardin Tanıtımı 23 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş