Mazıdağı Şenyuva Köyü - Mazıdağı Şenyuva Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 12 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mazıdağı Şenyuva Köyü - Mazıdağı Şenyuva Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mazıdağı Şenyuva Köyü - Mazıdağı Şenyuva Köyü Hakkında Bilgi

  Şenyuva, Mazıdağı

  Şenyuva, Mardin ilinin Mazıdağı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Şenyuva köyünün Kürtçe ismi Şewaşî dir. Bu ismin hangi nedenle verildiği tam olarak bilinmemekle beraber köydeki iktidar ve güç savaşından dolayı bir savaş cephesini andırmasından bu isim verilmiş olabilir. Köydeki mağara ve kesilmiş kayalardan dolayı eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olduğuda görülüyor.
  1700'lü yılların sonunda Bingöl Genç ilçesinin Tewsella köyünden muhtemelen o günkü kıtlık şartlarından dolayı,daha verimli toprak arayışları neticesinde köye yerleşmişler.köye yerleşen aileler başlıca şunlardır.hemmo xero, aliye dawo,mısto,aileleridir. kısa zamanda çevreyle dostluklar oluşturmuş ve bölge üzerinde hakimiyetleri olmuştur. Yaklaşık kırk köy aşirete bağlanır Bu nedenle köyde kendilerine Osmanlı yönetimi tarafından köyde büyük bir kasr (saray, konak) inşa edilmiştir. Ayrıca Diyarbakır'dan Viranşehir'e kadar olan alanın vergi tahsilatı görevide kendilerine verilmiştir. Bölgede büyük bir itibar kazanmalarından dolayı başka aşiretlerle aralarında husumetler dogmuş ve bir kaç defa kanlı çatışmalarla neticelenmiştir.
  Aşiretin ismide Bingöl'den geldikleri için Dümüli olarak konulur. Metina aşiretiyle yapılan bir kavgada Xero Ağa yaşamını yitirir. Kavgada savaş cephesini aratmayacak bir bilanço ortaya çıkar. . Muhtemelen de köyün ismi bu kavgalardan dolayı Şewaşi olarak adlandırılımıştır. Gücüne güç katan Hemmo Ağa itibar ve gücünü dahada artırır.
  Ayrıca dümüli ve metina aşiretleri arasında çıkan çatışma neticesinde o gün aşiretin başında bulunan hemo ağa ve surgiçi aşiret ağası osmanlı yönetimi tarafından Diyarbakırda kazığa vurulmuştur..Bu olaydan sonraki yaklaşık yetmiş yıllık bir dönemde köy sakin bir hayat yaşar. Ağalık da hanedanlık gibi babadan oğula geçmiştir. Bu ara Birinci Dünya Savaşı başlar. Salıh Ağa'nın ölümü ve savaştan dolayı oluşan boşluktan kaynaklı aşiretin içerisinde yeni bir iktidar mücadelesi başlar. Cumhuriyet dönemiyle birlikte aşiretin ileri geleni (Bedirhan Ağa) Manisa'ya sürgüne gönderilmişler.
  Kaynak:Halil Kaya ve Selim Kaya(Bedirhan Ağa)oğulları, Hacı Hewe, Hacı Ahmet (Sebre).şeyhmus ıldız(dedesi hacı sadıktan) Hacı Seyithan ve Hese Derdo.

  Kültür


  Köyün gelenek, görenekleri Mardin ile hemen hemen aynıdır ve gıyım tarzları ise yöreseldır.

  İklimi


  Karasal iklim etkisi alanı içerisindedir.kışları soğuk ve az yağışlıdır yazları çok sıcak ve kurudur.

  Coğrafya


  Mardin iline 62 km, Mazıdağı ilçesinin kuzeyinde olup 12 km uzaklıktadır.
  Köyün kurulduğu yer dört tarafı fazla yüksek olmayan dağlarla çevrilidir.bu dağlık alan güneyde hemen bitiyor deşt gewr(beyaz ova)başlıyor diğer taraflarda devam ediyor.kuzeyde çeme reşan(karasu)a dayanır.

  Ekonomisi


  Tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. KÖY MUHTARLIKLARI SEÇİLDİKLERİ YILLAR:
  2009 - HASAN ILDIZ
  2004 - MUSTAFA ŞAN
  1999-
  2004 - MUSATAFA SAYAN
  1989-
  1999 - MEHMET ILDIZ
  1986-
  1989 - FUAT KIZILBOĞA
  1984-
  1986 - Mehmet Ali ABİ
  1970-
  1984 - BELLİ DEĞİL
  1965-
  1970 - ŞEHMUS ILDIZ
  1970 - H.Şemsettin ŞAN

  Alt Yapı Bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. ancakPtt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon şebekesi mevcuttur.


  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Şenyuva Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mazıdağı Şenyuva Köyü Forum Tarih
2016 Mazıdağı nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Mazıdağı Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Mazıdağı Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2012 Mazıdağı Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012
Zübeyde Hanım Anaokulu Mazıdağı Mardin Mardin Tanıtımı 23 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş