Mazı Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 27 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Mazı Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mazı - Mazı Nedir - Cupressaceae Yetiştiriciliği
  Mazı Yetiştiriciliği

  *

  Bilimsel Sınıflandırma
  o Alem: Plantae
  + Bölüm: Pinophyta
  # Sınıf: Pinopsida
  * Takım: Pinales
  o Familya: Cupressaceae
  + Cins: Thuja
  Genel Özellikleri
  Yaz kış yeşil ağaç, ağaççık ya da çalı formundadır. Kuzey Amerika’ da doğal olarak bulunur. 5 – 7 adet türü vardır. Dalları yassı, yana veya yukarı yönelmiştir. Mazılar genellikle dar piramit formlu olup, dalcıklar yassıdır. Yapraklar pul şeklinde karşılıklı dizilmiştir.Kiremit şeklinde gayet sık dizilmiş olan yaprakların alt yüzü açık yeşil olup, stoma çizgileri taşımaz. Yaprak üst yüzeyi koyu yeşildir. Kuvvetli bir kokuya sahiptir. Çiçekleri monoiktir. Erkek çiçekler küçük, yuvarlak olup, dişi çiçekler küçük yumurta şeklindedir. Kozalakları derimsi serttir. Tohumlar mercimek şeklindedir.
  [​IMG]
  Üretimi
  Üretimi tohum ve çelikle olmaktadır. Aşı ile de üretim yapılabilir ancak pek kullanılmayan bir yöntemdir. Tohumlar erken ilkbaharda ekilmelidir. 4 derecede iki ay tohumlar katlanmalıdır. Yüzlek ekim yapılmalıdır. İkinci yılda şaşırtma yapılmalıdır. Çelikle üretimde ise, çelikler nisan ayında alınabildiği gibi eylül ekim aylarında da alınabilmektedir. Aşı ile de üretilebilir.

  Ekolojik İstekleri
  Ilıman iklim bitkisidir. Bol güneşli ortamlardan hoşlanmakla birlikte bazı türleri yarı gölgeyi sever. Nemli, kumlu ve kireçli topraklardan hoşlanır. Geçirgen toprakları sever.

  Peyzajda Kullanımı
  Açık alanlarda, park ve bahçelerde, mezarlık ve taş bahçelerinde tek, grup veya çit olarak kullanılabilir. Kent merkezlerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Çit bitkisi olarak, rüzgâr kıran olarak kullanılmaktadır. Budamaya dayanıklıdır.

  Çit bitkisi olarak kullanılan türleri; Thuja occidentalis, Thuja plicata
  Bodur formlu türler; Thuja occidentalis “ recurva nana” (iğne yapraklı)
  Thuja occidentalis “ ellwangeriana rheingold” (iğne yapraklı)

  Tek olarak kullanılan türler; Thuja plicata, Thuja occidentalis fastigiata
   

Bu Sayfayı Paylaş