Mayoz Bölünme Nedir - Mayoz Bölünme Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 15 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Mayoz Bölünme Nedir - Mayoz Bölünme Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mayoz Bölünme Nasıl Olur - Mayoz Bölünme Hakkında - Mayoz Bölünme Nedir - Mayoz Bölünmenin Safhaları - Mitoz Bölünme Ve Mayoz Bölünme Arasındaki Farklar  [​IMG]

  Dişi eşey hücresi (yumurta) ile erkek eşey hücresinin (sperm) birleşmesiyle oluşan zigottan yeni bir canlının meydana gelmesi olayı eşeyli üreme olarak adlandırılır. Eşeyli üremede dişi ve erkek bireyin genetik özellikleri yavrulara aktarılır. Kalıtsal özelliklerin yavrulara aktarılabilmesi için canlılarda mitozdan farklı bir hücre bölünmesi gerçekleşir. Mayoz olarak adlandırılan bu bölünme sonucunda üreme hücreleri oluşur.
  Mayoz, 1. mayoz ve 2. mayoz olmak üzere iki aşamada gerçekleşir. Her iki aşamada aşağıdaki semada görüldüğü gibi birbirini takip eden evrelerden oluşmaktadır.

  1. mayozda kromozomlar kısalıp kalınlaşmaya baslar. Biri anneden diğeri babadan gelen ayni büyüklük, sekil ve kalıtsal özelliklere sahip olan kromozom çiftine homolog kromozom adi verilir. Hayvan hücresinde mayozun şematik gösterimi ile ilgili aşağıdaki semayı takip ederek üreme hücrelerinin mayoz sonucu nasıl oluştuğunu inceleyelim.
  [​IMG]
  Mayoz, bitki ve hayvanlarda üreme hücrelerinin oluşmasını sağlar. Oluşan üreme hücreleri n sayıda kromozom içerdiği için, döllenme sonucu oluşan zigot 2n kromozoma sahiptir. Bu şekilde, canlılarda nesiller boyunca kromozom sayısının sabit kalması sağlanır. Ayrıca mayoz sırasında gerçeklesen parça değişiminden dolayı oluşan hücreler ana hücreden farklı genetik yapılara sahip olur. Genetik yapıdaki bu farklılık canlıların birebirinden farklı özellikler göstermesine neden olarak tür içinde çeşitliliği sağlar. Çeşitlilik, ayni türün bireylerinin kalıtsal yapısının farklı olmasıdır.
  Mitoz ve mayozu birbirinden ayıran özellikler nelerdir? Bu özellikleri aşağıdaki tabloyu inceleyerek görelim
  [​IMG]

  alıntıdır
   

 2. Hayvan hücresinde mayoz bölünme mi gerçekleşir yok sa mitoz bölünme mi?
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mayoz Bölünme Nedir Forum Tarih
Mayoz Bölünmenin Önemi Nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Temmuz 2013
Mayoz Bölünme Nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Temmuz 2013
Mitoz Bölünme İle Mayoz Bölünme Arasındaki Fark Nedir? Konu Dışı Başlıklar 22 Ekim 2012
Mayoz ve Mitoz Nedir - Mayoz ve Mitoz Bölünme Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012
Mayoz Bölünme Ve Mitoz Bölünme Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 26 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş