Maymunun bile vicdanı var

'Diğer Hayvanlar' forumunda DilzaR tarafından 17 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Maymunun bile vicdanı var konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Maymunun bile vicdanı var

  Sadece insanoğluna ait değilmiş meğer ahlaki doğrular, değerler ve vicdan duygusu...Yapılan araştırmalar maymunların da insanlar gibi adil kararlar alabildiğini ve empati kurabildiğini gösteriyor.
  LONDRA- Bilimsel araştırmalar maymunların, sadece insanlarda var olduğu düşünülen ahlaki ve vicdani duygulara sahip olduklarını gösterdi.

  Bir dizi çalışmanın ardından araştırmacılar, maymunların adalet duygusuna sahip olduklarını, adil kararlar verebildiklerini, iyilik ve kötülüğü ayırt edebildiklerini, başkalarına yardım teklif ettiklerini, bir yakınları hasta ya da zor durumdayken empati kurabildiklerini hatta yükümlülüklerini hatırlayabildiklerini belirledi.

  Bu araştırmalar ahlak duygusunun sadece insana ait bir fazilet olmadığını ve evrim yoluyla bugüne geldiğini ortaya koydu.

  Uzmanlara göre bu, vicdan gücümüzün kısmen genlerimiz tarafından belirlendiği anlamına gelebilir. Araştırmalar maymunların zor durumdaki başkalarına da karşılıksız yardım ettiklerini ortaya çıkardı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Maymunun bile vicdanı Forum Tarih
Yaşlı Maymunun Kaplıca Keyfi Diğer Hayvanlar 28 Nisan 2010
2017 Bilecik nüfusu Bilecik Tanıtımı 31 Ocak 2017
Haksızlıkların toplumda meydana getirebileceği olumsuz etkiler kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 12 Nisan 2016
Yolculukta uyulması gereken görgü kurallarına uyulmadığında ortaya çıkabilecekler Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 24 Şubat 2016
2016 Bilecik nüfusu kaçtır? Bilecik Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş