Mayıslar Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mayıslar Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mayıslar Köyü Sarıcakaya - Eskişehir - Mayıslar Köyü - Sarıcakaya - Mayıslar Köyü Hakkında  Mayıslar, Eskişehir ilinin Sarıcakaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür
  Köy;çoğu şehire göç etmiş genç nüfusun geride kalan büyükleri ile şehirden gelen villa sahiplerinin oluşturduğu kozmopolit bir halk yapısına sahiptir.Köyün yerlileri Göçebe Yörüklerinden oluşmaktadır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 40 km, Sarıcakaya ilçesine 5 km uzaklıktadır.Tarıma elverişli olan arazisinden Sakarya Nehrinin geçmesi nedeniyle tarlaları sulak ve verimlidir.Köy arazilerinde bulunan Kalsedon madeni özel bir maden şirketi tarafından çıkartılmaktadır.Mayıslar-Küplü yolu üzerindeki Yumurtalı Çeşme diye bilinen çeşmenin suyu Kükürtlü olup kaşıntı ve sedef hastalığına iyi geldiği söylenir.

  Nüfus
  Nüfüs:1709

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır.Bir dönem İpek Böcekciliği de yapılmıştır.

  Muhtarlık
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Ramazan IRMAK
  2004 - Süleyman YILDIZ
  1999 - Süleyman YILDIZ
  1994 - İsmet PARLAK
  1989 - Eser ÜNAL

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.Öğrenciler taşıma araçlarıyla Sarıcakaya İlçesindeki okullara gönderilmektedir.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Bu Sayfayı Paylaş