Mayınsavar robot projesi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 8 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mayınsavar robot projesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mayınsavar robot projesi

  Zile Endüstri Meslek Lisesi Robot Kulübü'nce geliştirilen Mayınsavar Robot Projesi'yle askerlerin mayına basarak şehit olması ve yaralanmasının önlenmesi amaçlanıyor.
  Zile Endüstri Meslek Lisesi Robot Kulübü Başkanı öğretmen Ali Rıza Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kulüplerinin son 2 yıldır Ankara'da yapılan robot yarışmalarında ilk 10'a girdiğini söyledi.

  Kulübün son çalışmasının "mayınsavar robot" olduğunu bildiren Doğan, çalışmanın gelecek yılın haziran ayında tamamlanacağını belirtti.

  Zile Belediyesinin projenin sponsorluğunu üstlendiğini kaydeden Doğan, "Askerlerimiz bu mayın nedeniyle ya şehit oluyor ya da ayağını, bacağını kaybedip gazi oluyor, sakat kalıyor. Bunu engellemek için arkadaşlarımızla mayınsavar robot yapmaya karar verdik" dedi.

  Robotun yapımını planladıklarını ifade eden Doğan, projeyle gelecek yıl Ankara'da yapılacak robot yarışmasına katılacaklarını söyledi.

  25 öğrencinin yer aldığı projeyi hazırlayan Elektrik Elektronik Bölümü öğretmeni Sabri Can Bozdemir ise robotun tekerlekli ve bacaklı olacağını, arazi şartlarında hareket edebileceğini belirtti.

  Robotun dedektör sensörlerle mayının yerini bulup üzerine boya püskürteceğini ifade eden Doğan, "Robot hafif olduğu için mayına bassa da patlama riski olmayacak. Daha sonra boyalı alanlardan mayınlar el veya geliştirilebilecek bir robotla sökülecek. Bu robotlar sadece operasyonlarda değil mayınlı alanların temizliğinde de kullanılabilecek" diye konuştu.

  Zile Şehit Aileleri Derneği Başkanı Osman Çakmak ise çalışmanın önemli bir buluş olacağını belirterek, "Benim ayağım da mayın nedeniyle koptu. Birçok arkadaşım yanımda şehit oldu. Bu robot daha önce yapılmış olsaydı belki ayağım şimdi sapasağlam olacaktı. Bu proje mutlaka geliştirilmeli" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mayınsavar robot projesi Forum Tarih
Robot ve Android Arasındaki Farklar Nedir Bilim & Teknoloji 28 Ocak 2014
Robot ve Android Arasındaki Farklar Nelerdir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Ocak 2014
Robotlar İle İlgili Haber Robot Haberleri Bilim & Teknoloji 6 Ocak 2014
İlk robot ne zaman üretilmiştir ? Robotların üretilme teknigi nedir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 29 Aralık 2011
Android ve Robotlar Arasındaki Farklılıklar Ve Benzerlikler Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş