Mavi Alakarga

'Kuşlar' forumunda Siraç tarafından 16 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mavi Alakarga konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mavi Alakarga

  [​IMG]


  Mavi alakarga (Cyanocitta cristata), kargagiller (Corvidae) familyasından genelde Kuzey Amerika'da bulunan bir alakarga türü.
  Özellikleri


  Mavi alakarganın kafasından kuyruğuna kadar açık maviden orta-maviye kadar renkler bulunur. Kafasında da bir ibiği vardır. Renginin kanatlarını açıp uçarken siyaha, gök mavisine ve beyaza doğru dönüştüğü görülür. Altı beyazdır; boynuna doğru da bu renk koyulaşır. Boyu 28 cm olup, kanat aralığı 42 cm'dir. 52 gr ağırlığındadır.

  Dağılımı

  Kuzey Amerika'nın batısında oldukça sıklıkla görülen mavi alakargalar, Florida'nın güneydoğusunda Newfoundland'den, Teksas'ın güneydoğu ve batısına ve kuzeyde Colorado'nun doğusunda ve batısında görülebilir. Genelde ağaçlık alanlarda yaşarlar, ancak parklarda ve bazı şehirlerde de gözükürler. Batıya gittikçe daha değişik alakarga türleriyle karşılaşılır.

  Beslenme

  Yedikleri besinler arasında; yerden ve ağaçlardan alınabilecek bir çok tür bulunmaktadır. Bilinenler arasında ekmek, et, yumurta, fıstık, çilekler ve diğer meyveler, tohumlar ve bir çok şehir parklarında kuş masası yemeklerini yerler.
  Nadiren yem verilirken agresif davranabilirler, lakin bazen diğer kuşların yuvalarını ve yumurtalarını yok ederler. Bu yüzden kuşları doyuranlar tarafından uygun karşılanmazlar. Yine de, bu zeki ve yaşama adapte olabilen kuşlar yaşamda kalabilirler ve insanlara alışkınlardır. Genelde çekirdek ve cevizleri çok severler.

  Üreme ve göç

  Herhangi bir ağaçta ve yahutta ovukta gençlikleri itibariyle rahatlıkla kalabilir ve buralarda büyüyebilirler. Genelde 16-18 günlük bir periyotta, 4-5 yumurta bırakırlar. Mavi alakargalar genelde ömürlerinin tamamı boyunca tek eşli yaşarlar.
  Her ne kadar yıl boyunca bu kuşlar genelde aynı yerde kalsa da, bazı kuzey kuşları güneye doğru göç ederler ve bu yolculuklarıını gün içinde yaşarlar.

  Ötüşü

  Sesleri diğer kargalardan daha farklıdır, ama genelde bir alarm sesi gibi, oldukça gürültülü ve martı çığlığına benzer. Ayrıca kuş, kızması durumunda daha da yüksek bir ses çıkartabilir. Mavi alakargalar genellikle bu sesleri şahinlerden korunmak için çıkartırlar.
  Mavi alakargalar ayrıca sessiz, birbirlerine yakınken çağırma şekilleri de vardır. Lakin, bir çok sesi çıkartabilirler ve bir çok kişi seslerini tanıyamayabilir.

  Diğer

  Renkleri kimyasal değildir, tüylerinin şekli itibariyle ışığın kırılmasından dolayıdır. Eğer ki, bir mavi alakarganın tüylerini kırarsanız mavi renk yok olur. Bu şekilsel renklenme olarak bilinir.
  Mavi alakargalar ayrıca, Prens Edward Adası'nın resmi kuşudur ve şehrin beyzbol takımı Toronto mavi alakargası ismini verir.
  Bu kuşlar evcilleştirmek istenilirse ya da bir yere hapsedilirse, diğer kuşlara karşı saldırgan olurlar. Aralarında birlik olur ve diğer herkese saldırırlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mavi Alakarga Forum Tarih
İçinde mavi kırmızı ve sarı geçen hikaye Masallar-Hikayeler-Destanlar 19 Şubat 2014
Deniz Suyu Niçin Mavidir? Doğa ve Bitkiler 25 Aralık 2012
Mavi Karadeniz Frekansı 2013 Populer Uydular Frekanslar 8 Ekim 2012
Gökyüzü Neden Mavi Doğa ve Bitkiler 18 Eylül 2012
Halikarnas Balıkçısı Mavi Sürgün Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 28 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş