masalın ilişkileri

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. masalın ilişkileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  masalın fabl,öykü ve tekerleme ile arasındaki ilikiler
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Fabl (Türkçe:Küçük öykü, Öykünce) sonunda ders verme amacı güden, güldüren, düşündüren ve genellikle manzum öykülerdir. Genellikle hayvanların ve bitkilerin konuşmasıdır. Fablların kahramanları genellikle havyanlardır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür, konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır.
  Dünyanın en ünlü fabl yazarları Ezop, Jean de La Fontaine ve Beydeba'dır. Ezop'un fablları M.Ö. 300 yılında derlenerek yazıya geçirilmiştir. ABD'li James Thurber ve İngiliz George Orwell çağdaş fabl yazarlarıdır. Fablı ilk olarak yazanlar Hitilerdir. Hititler fablları taş tabletlere yazıp resimliyorlardı.


  Masal, sözlü halk hikâyesi. Olağanüstü öğe, kahraman ve olaylara yer veren yaşanmamış öykülerdir.
  Masallarda yer ve zamana bağlılık yoktur. Masal terimi öncelikle, Külkedisi, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Keloğlan gibi ulusal ve uluslararası sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar. Ama sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebî yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır. Genellikle masallar "masal anaları" tarafından kendisini dinlemeye hazır topluluklara anlatılır. Daha sonra derlemeciler tarafından yazıya aktarılır. Türk masalları, dünya edebiyatının baş köşesinde yer alır
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Kasım 2010

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  fabl ve masal arasındaki farklar


  Fabllarda öğretici olma , insanoğluna bir ders bir öğüt verme amacı vardır. Olaylar dünyanın gerçeklerine(kahramanlarının hayvan veya bitki oluşu ,kişileştirilmiş olmaları dışında) uyar.

  Masallarda öğretici olma gayesi yoktur. Fantastik olaylar birbirini izler.Olaylar arasında mantık ilişkisi olmayabilir. Kahramanların çoğu olağanüstü nitelikler taşır. Sihir, büyü, mucize,cin ,peri, dev gibi gerçekdışı öğeler içerir.


  Fabllar kısa anlatılardır. Uzun olay ve kişi betimlemeleri içermez.Tekerleme kullanılmaz. Sonuç bölümünde hikayedeki olayın anadüşüncesini ifade eden yargılar yeralır.Bu özellikler masalda yoktur.

  Masallar doğası gereği "mutlu son" ile biter. Fabıllarda trajik, komik,şaşırtıcı son vardır.Zira bu son ders vermek için ,ibret çıkarmak için lazımdır.
  Fabllar manzum şekilde de kaleme alınır. Masallarda genellikle düz anlatım vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - masalın ilişkileri Forum Tarih
Masalın bölümleri ve özellikleri kısaca Masallar-Hikayeler-Destanlar 26 Ağustos 2015
Masalın Genel Özellikleri Nelerdir? Masallar-Hikayeler-Destanlar 27 Şubat 2013
Masalın Çocuk Gelişimine Nasıl bir Etkisi Vardır Çocuklara Masallar Fıkralar 25 Ocak 2011
Masalın Aslı 1 - Vasıf Öngören Kitap, Resim ve Dergi 28 Nisan 2010
Bana Bir Aşk Masalından Şarkı Notası Müzik Türleri ve Enstrümanları 15 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş