masa düzeni

'Dekorasyon' forumunda maviboncuk tarafından 22 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  masa düzeni konusu
  Sponsorlu Bağlantılar  Bir sofrada bir çift konuk için, onur yeri vardır ve bu yerler daima ev sahibi ve sahibesinin sağ taraflarıdır. Onur konuklarının yakınlarındaki diğer sandalyeler de onur konuklarından sonra gelen mevki ve yakınlıklarına göre dizilirler.

  Ev sahibi ve sahibesinin karşılıklı iki başa oturduğu, dikdörtgen masalarda, davet edilen misafir sayısı ikiye bölündüğünde tek rakam çıkarsa, ev sahibesi sandalyesini bir sola kaydırır. Böylece misafirler bir bay ve bir bayan şeklinde otururlar.

  Ancak eğer bu tip oturuşlarda davet edilen misafir sayısı ikiye bölündüğünde çift rakam çıkarsa iş daha kolay olur. O zaman ev sahibi ve sahibesi masabaşlarında karşılıklı oturur.Bir bay ve bir bayan sırası da korunmuş olur.

  Davet edilen misafir sayısını ikiye böldüğünüzde tek rakam elde ediliyorsa, dikdörtgen masalarda ev sahibi ve sahibesi karşılıklı oturamazlar. Bir taraflarında iki, diğer taraflarında üç misafir bulunur. Ev sahibi ile onur konuğunun eşi yan yana ve ev sahibesi ile onur konuğu yan yana otururlar. Bir bay ve bir bayan sırası yine korunarak, kurallara uyulur.

  [​IMG] Davet edilen misafir sayısı ikiye bölündüğünde çift rakam elde ediliyorsa, o zaman oturuş çok daha kolaydır ve ev sahibi ile ev sahibesi masa başına karşılıklı oturabilirler. Onur konuğunun eşi ev sahibinin hemen yanında sağında ve onur konuğu da ev sahibesinin hemen yanında sağında oturur. Bir bay ve bir bayan sırası korunmuş olur.
  Yuvarlak masada oturma düzeni mantık olarak da, şekil olarak da dikdörtgen masadan farklı değildir. Yine bir bay ve bir bayan oturma sırasını korumak için davet edilen misafir sayısı ikiye bölündüğünde tek rakam elde edilirse, ev sahibi ile ev sahibesi karşılıklı oturamazlar. Ev sahibesi sandalyesini bir sola kaydırır. Onur konuğu, ev sahibi ile karşılıklı gelir ve ev sahibinin sağında onur konuğunun eşi oturur. Ev sahibesinin hemen sağında da onur konuğu oturur.

  [​IMG] Davet edilen misafir sayısıın ikiye bölümüyle elde edilen rakam eğer çiftse, misafirleri oturtmak yine daha kolaydır. Ev sahibi ile ev sahibesi karşılıklı otururlar ve onur konuğunun eşi ev sahibinin sağında, onur konuğu da ev sahibesinin sağında otururlar. Bir bay ve bir bayan oturma sırası yine bozulmamış olur.

  Yukarıda her oturma şeklini size planlarla göstermeye çalıştık. Unutulmaması gereken en önemli kurallardan birisi de bir bay ve bir bayan oturma sırasının bozulmamasıdır.
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - masa düzeni Forum Tarih
Ülkemizde yargı organları olmasaydı toplum düzeni nasıl etkilenirdi? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Sofra Takımlarının Masadaki Yerleri - Masa Düzeni Pratik Bilgiler 2 Kasım 2010
Masa Düzeni - Masa Nasıl Hazırlanmalı? Mutfağımız Yemeklerimiz 27 Ağustos 2009
Otomobil olmasaydı yaşamımız nasıl etkilenirdi kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Stetoskop olmasaydı ne olurdu bu durumdan nasıl etkilenirdik kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş