Marul önce sevindirdi sonra üzdü

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda sebradılan21 tarafından 4 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Marul önce sevindirdi sonra üzdü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çukurovalı çiftçilerin bu yıl alternatif ürünler arasında gördüğü marul hasadın sonuna doğru düşen fiyatlarıyla hayal kırıklığı yarattı.  Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Adana ve çevresinde bir ay öncesine kadar dekarının satış fiyatı bin-bin 100 TL arasında değişen marul yüzde 50 değer kaybetti.
  Adana'nın Yumurtalık ilçesinde ise çiftçilerin dekarını 500 TL'ye kadar düşürdüğü marul tüccarlar tarafından artık satın alınmak istenmeyince tarlada kalan ürün ineklere yem oldu.
  Yumurtalık İlçe Tarım Müdürlüğü teknik elemanlarından alınan bilgiye göre kış mevsiminde sofraların vazgeçilmezi olan sağlık deposu olma özelliği ile de tüketimi doktorlar tarafından da önerilen marul hasadın başladığı dönemlerde tüccarlar tarafından dekarı bin ile bin 100 TL arasında değişen fiyatlarla satın alınıyordu.
  Başta Almanya olmak üzere Fransa Romanya ve Macaristan gibi çeşitli ülkelere yapılan ihracatın da etkisiyle üreticinin yüzünü güldüren ve yüzde 100'ü bulan karlılık sağlayan marul hasadın sonunda talebin daralmasıyla üreticisinde hayal kırıklığı yarattı.
  Bir dönüm marul bahçesinden 3 bin kök marul alan üreticiler hasat başında dekarı bin TL'den satıldığı dikkate alındığında tanesini 30 kuruşa satarken şimdi yüzde 50 değer kaybıyla 15 kuruşa bile alıcı bulamamaktan yakınıyor.
  Tarım Müdürlüğü yetkilileri ihracatın kesilmesinin yanı sıra yağışlar nedeniyle tarlalara girilmemesi maruldaki göbek kaybı ve yapraklarındaki sertleşmenin değer kaybında önemli etken olduğunu söylediler.
  Dekara maliyeti 300-400 TL olan marulu tarlada bırakan üreticilerin bir bölümü bir daha bu ürünü ekmeyeceklerini belirtirken bazı çiftçiler ise düşük girdi maliyeti ve piyasa fiyatlarının değişebileceği umudunu dikkate alarak önümüzdeki yıllarda yine bu üründe şanslarını deneyebileceklerini belirttiler.
  Bu arada tarlada 15 kuruşa müşteri bulunamayınca hasat edilmeyerek hayvanlara yem olan marul semt pazarlarında tanesi 75 kuruş ile 1 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Nisan 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Marul önce sevindirdi Forum Tarih
Acı Marul Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 2 Eylül 2011
Marulda Pirinç Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 18 Kasım 2010
Yabani Marul Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 26 Ekim 2010
Zehra Marulyalı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Anamur Mersin Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Ağustos 2010
Amarula Ağacı (Alkol Üreten Tek Ağaç) Bitki Resimleri 29 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş