Martı ve Savaş Kitabı - Güldem Şahan

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 1 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Martı ve Savaş Kitabı - Güldem Şahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Martı ve Savaş Kitap Özet - Güldem Şahan Kitapları Tanıtım - Kitap Fiyatları

  Kitap Özet

  Savaşın ortasında, yaşama sımsıkı tutunmaya çalışan Martı Hür'ün destansı hikâyesi herkesi duygulandıracak!.. Çocuk yazının değerli kalemlerinden Güldem Şahan, ‘Martı ve Savaş' adlı yeni romanında, bomba sağanağına tutulmuş bir Akdeniz şehrinde yaşanan trajik olayları, bir martının gözünden aktararak okuyucularını duygu ve umut yüklü bir yolculuğa çıkarıyor.

  Şahan'ın şiirsel bir akıcılıkta anlattığı hikâyenin başkahramanları, kardeş gibi büyüyen Aziz, Abbas, Mina ve Nazdar ile savaşta atılan bombalar nedeniyle patlayan petrol rafinerisinden çevreye taşan atıklara bulanarak âdeta bir karabatağa dönüşen ‘zavallı' bir martı: Martı Hür… Güldem Şahan Martı Hür'ü konuşturarak, martının, savaşlarda yitip giden herkesin, her şeyin acısını dile getiren simgesel bir varlık haline gelmesini sağlamış. Gönlünce uçan, dilediği yere konan bu ‘hür' kuş genel anlamda sınırsız özgürlüğü ve savaşsız bir ortamı temsil ediyor.

  Kitabın bir diğer önemli simgesi olarak karşımıza motoru bozulduğu için artık çalışmayan mavi bir Chevrolet çıkıyor. Üstelik Mavi Chevrolet ve Martı Hür'ün konuşmaları dinlemeye değer cinsten. Ne de olsa ikisi de ortak bir kaderi paylaşıyor: bir süreliğine işlevini yitirmişlik… Savaşın acı dolu ‘gri' atmosferinde, çocuklar, Martı Hür, haylaz köpek Raşha ve Mavi Chevrolet arasında yaşanan mutlu birliktelik insanlara yaşama sevinci aşılıyor. Martı Hür, kendisini kurtaran Abbas ve diğer çocukların yardımıyla kısa sürede iyileşiyor.

  Ama onları bir türlü terk edemiyor. Üstelik vefa borcunu ödemek için türlü tehlikeleri göze alarak, askeri kamptan çocuklar için pek çok sürpriz getiriyor. ‘Martı ve Savaş' uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız bir sona sahip. Çarpıcı, yürekten ve duygu yüklü… “Martı Hür bir anda binlerce kez çoğalıp, binlerce beyaz tüy olup gökyüzünün mavisine dağıldı…” Çağdaş bir klasik olmaya aday… Bir daha hiçbir çocuğun savaşlara maruz kalmaması dileğiyle…

  Kitap Ön Yüzü

  [​IMG]

  Kitap Künyesi


  Martı ve Savaş - Güldem Şahan
  · Tudem
  · Basım Tarihi : 11 - 2010
  · ISBN : 9789944694759
  · Sayfa Sayısı : 145
  · Etiket Fiyatı : 8.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Martı Savaş Kitabı Forum Tarih
Carlos Martin Kimdir,Carlos Martin Biyografisi Resimleri Biyografi & Otobiyografi 9 Mart 2013
Rüzgar Martı Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 27 Mart 2012
Aston Martin One-77 Resimleri Motorlu Araçlar Dünyası 24 Şubat 2012
Martinizm Nedir - Martinizm Hakkında Bilgi Psikoloji 22 Şubat 2012
Alphonse de Lamartine Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 25 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş