Mars'taki İkizler 5 Yıldır Görev Başında

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 30 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mars'taki İkizler 5 Yıldır Görev Başında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mars'taki İkizler 5 Yıldır Görev Başında

  [​IMG]
  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars'a sadece 3 aylığına gönderdiği ikiz tekerlekli robotlar Spirit ve Opportunity, çok yakında görev başında 5. yılını tamamlayacak.

  Mars'a 3 Ocak 2004'te indirilen Spirit ve 24 Ocak 2004'te indirilen Opportunity, şimdiye dek 250 binden fazla görüntü gönderdi, her biri 20 km'den fazla yol katetti, dağları tepeleri aştı, kraterlere indi, birçok kez kuma saplandı. İki robot da arızalara rağmen yıllara meydan okudu.

  Kızıl Gezegen'in toz fırtınalarında ayakta kalmayı başaran ve Mars'ın daimi yörüngesindeki Mars Odyssey uzay aracı vasıtasıyla 36 GB'den fazla veri gönderen Spirit ve Opportunity'nin enerji seviyesi, güneş panellerinde biriken toz yüzünden her yıl giderek azaldı ve bu da akülerinin yavaş yavaş "ömrünü tamamlamasına" neden oldu.

  Geçen kışın özellikle Spirit için çok kötü geçtiğini belirten proje yöneticisi John Callas, Spirit'in akülerinin daha yeni kendine geldiğini ve hassas cihazları ile devrelerini geceleri sıfırın altında 38 dereceye kadar düşen korkunç soğuktan korumaya yetecek güneş enerjisini ancak toplayabildiğini söyledi.

  Tüm zorluklara rağmen yeni görevler verilen robotlardan Spirit, tekerleklerindeki önemli tahrik sorununa rağmen 200 metre güneye yönelerek 2006'da gözlemlenen "Home Plate" adlı düzlük bölgeye gidecek ve burada meydana geldiğine inanılan volkanik patlamanın izleriyle ilgili inceleme yapacak.

  Opportunity de kısa süre önce terk ettiği "Victoria Krateri"nden kuş uçuşu 12 km uzaklıktaki "Endeavour Krateri"ne ilerleyişini sürdürüyor. Şimdiden 2 km yol kateden Opportunity, güzergahının üzerindeki ilginç oluşumların yüksek çözünürlüklü görüntülerini geçmeye de devam ediyor.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mars'taki İkizler Yıldır Forum Tarih
Mars'taki robotun geleleceği karanlık Uzay ve Gökyüzü 7 Ocak 2010
İkizler Burcu 2014 Ocak Ayı Yorumları Burçlar Alemi - Astroloji 25 Aralık 2013
2013 Ocak İkizler Burcu Yorumları Burçlar Alemi - Astroloji 22 Aralık 2012
2013 İkizler Burcu Aşk Nuray Sayarı Burçlar Alemi - Astroloji 5 Kasım 2012
İkizler Burcu Çocuğunun Özellikleri Burçlar Alemi - Astroloji 22 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş