Mars'ta yaşamın ikinci delili.

'Bilim & Teknoloji' forumunda Fatma tarafından 23 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Mars'ta yaşamın ikinci delili. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Bilim dünyası heyecanla ayağa kalktı. Mars'ın güney yarı küresinde çok büyük bir buzul bulundu. Los Angeles'ın üç katı büyüklüğündeki buzul 3 km kalınlığında.
  Amerikalı bilim adamları, Mars'ta kaya parçaları örtüsünün altında çok geniş buz tabakaları keşfettiklerini açıkladı. Muazzam büyüklükteki buzul kütlesi Los Angeles'in üç katı büyüklüğünde ve 5 km kalınlığında.

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) California eyaletindeki Pasadena'da kurulu Jet Motorları Laboratuvarından yüzey radar cihazı ekibi üyesi Ali Safaeinili, elde ettikleri sonuçların buzun varlığına kanıt olduğunu belirtti.

  Austin'deki Texas Üniversitesi Yer Bilimleri Fakültesinden John Holt da elde edilen bulgularla ilgili olarak Science dergisinde yazdığı makalede, geniş buzul kitlelerinin Mars'ın kutup bölgelerinde olmadığını belirterek, "İncelediğimiz tek bir buzul tabakası, Los Angeles kentinin üç katı genişliğinde ve 3 km kalınlığında, belki daha fazla" diye konuştu.

  Holt, buzul tabakalarının bilimsel değerinin dışında, Mars'ın gelecekteki keşfinde önemli bir su kaynağı olabileceğine işaret etti.

  KALINLIĞI 5 KM


  Amerikalı uzmanlar, Mars'ın güney yarıküresindeki Hellas havzasındaki muazzam buzul kitlesinin 2250 km genişliğinde ve 5 km kalınlığında olduğunu belirterek, yaklaşık 4 milyar yıl önce büyük göktaşının gezegenin yüzeyine çarpmasıyla oluştuğunu düşündüklerini kaydetti.

  Makaleyi yazan Holt ve ekibin 11 diğer üyesi, Mars Odyssey uzay aracıyla yapılan yüzey radar incelemelerinde kuzey yarıkürede de benzer oluşumlar belirlediklerini ifade etti
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mars'ta yaşamın ikinci Forum Tarih
Mars'ta yaşamın izleri Uzay ve Gökyüzü 20 Aralık 2008
Mars'ta çığ düştü! (Video) Uzay ve Gökyüzü 20 Mart 2010
Mars'ta gizemli yaratık Uzay ve Gökyüzü 5 Mart 2010
Mars'taki robotun geleleceği karanlık Uzay ve Gökyüzü 7 Ocak 2010
Mars'ta antik göl izleri bulundu Uzay ve Gökyüzü 7 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş