Mars'ta çığ düştü! (Video)

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 20 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Mars'ta çığ düştü! (Video) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amerikan uzay kurumu NASA'nın Mars'ın yörüngesinde uzun süredir görev yapan uzay aracı, Kızıl Gezegen'in kuzey kutup bölgesinden şaşırtıcı çığ görüntülerini Dünya'ya geçti.

  NASA'nın Mars Yörünge Kaşifi (Mars Reconnaissance Oirbiter-MRO) HiRISE adı verilen yüksek teknoloji ürünü kamerasıyla Kızıl Gezegen'deki bu dinamik ve çok ender görülebilecek doğa olayını görüntüledi.
  Yaklaşık iki yıl önce de Mars'ın bir başka bölgesinde yine bir çığ düşmesini görüntüleyen MRO'nun son gönderdiği görüntülerde, aynı Dünya'dakiler gibi görünen çığ, toz, kaya ve buzlardan oluşuyor.
  Bilim adamları, Kızıl Gezegen'deki çığı, kuzey yarıkürenin ilkbahara girişiyle atmosferin ısınmasının tetiklediğini belirtiyor. Bu mevsimsel ısınmanın karbondioksit buzun gaz haline geçerek atmosfere yayılmasına neden olduğu ve bunun da dik yarlardaki kayaların gevşeyerek çığa dönüşmesine yol açtığı düşünülüyor.
  3 BOYUTLU MARS GÖRÜNTÜLERİ İNTERNETTE

  Bu arada İngiliz üç boyutlu görüntü sanatçısı Doug Ellison tarafından yapılan ve internetten izlenebilen bir animasyon filmi, bilim kurgu ve uzay meraklılarının beğenisini kazandı.
  Mars yüzeyinin 100 metre üstünden Candor Chasma denilen bölgeyi sanal kamerayla gösteren üç boyutlu görüntüler, şimdiye dek bu alanda yapılan en başarılı çalışma olarak gösteriliyor.

  Video:

  YouTube - Candor Chasma animation using HiRISE DTM
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mars'ta çığ düştü Forum Tarih
Mars'ta gizemli yaratık Uzay ve Gökyüzü 5 Mart 2010
Mars'taki robotun geleleceği karanlık Uzay ve Gökyüzü 7 Ocak 2010
Mars'ta antik göl izleri bulundu Uzay ve Gökyüzü 7 Ocak 2010
Mars'ta okyanus varmış! Uzay ve Gökyüzü 25 Kasım 2009
Mars'ta yaşam olabilir Uzay ve Gökyüzü 24 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş