Mars robotundan büyük yürüyüş

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 23 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Mars robotundan büyük yürüyüş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars'taki tekerlekli iki robotundan Opportunity'yi, Endeavour adlı kratere göndermek için iki yıl sürecek bir yolculuğa çıkarıyor.

  Kızıl Gezegen'e Mart 2004'te sadece üç aylığına gönderilmesine karşın ikizi Spirit ile birlikte hala faal olan Opportunity, yeni hedefine ulaşmak için Mars'ta şimdiye dek katettiği mesafenin iki katına denk gelen yaklaşık 11 kilometre civarında yol alacak.
  Opportunity'ye son derece zor bir görev verildiğini açıklayan NASA, robotun şimdiye dek incelenecek en büyük krater olacak Endeavour'a ulaşmasıyla, Mars'ın çeşitli jeolojik katmanları ve değişik kaya örneklerini analiz etme olanağı bulacak. 800 metre genişliğindeki Victoria Krateri'nden kısa süre önce çıkmayı başaran ve günde 100 metre katedecek Opportunity'nin hedefi Endeavour, 22 kilometre genişliğinde.
  Tekerlekli robot, iki yıl sürmesi öngörülen bu yolculuğu sırasında, yolunun üzerindeki kayaları incelemek amacıyla durmak ve bataryalarını doldurmak için yeterince güneş ışığının olmadığı kış aylarında da mola vermek zorunda kalabilecek.
  NASA'nın Kızıl Gezegen'in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter'ın ayrıntılı uydu görüntüleri ve yeni yüklenen yazılımı sayesinde, yolunun üzerindeki engelleri ve büyük kayaları aşmak için doğru kararları verebilecek Opportunity'nin ikizi Spirit gibi önemli bir tahrik sorunu bulunmuyor. Spirit, bir tekerleğindeki arızadan ötürü sürekli geri hareket etmek zorunda bulunuyor.
  Opportunity, Meridiani ovasına indiğinden bu yana, Kızıl Gezegen'de bir zamanlar suyun varlığının kanıtları dahil olmak üzere Mars jeolojisine ilişkin birçok önemli veri topladı.
   

Bu Sayfayı Paylaş