Mars, Anka Kuşu'na mezar oldu

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mars, Anka Kuşu'na mezar oldu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mars, Anka Kuşu'na mezar oldu

  Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu (NASA), bir aylık bekleyişten sonra Mars'taki uzay aracı Phoenix (Zümrüdü Anka) ile iletişimi tamamen kesti.

  [​IMG]


  NASA'dan yapılan açıklamada, artık sinyal göndermeyen Phoenix ile radyo bağlantısı kurma girişimlerine son verildiği ve Mars gezegeninin yörüngesindeki uzay araçlarının da radyo bağlantısı için röle olarak bundan böyle
  kullanılmayacağı belirtildi.

  Phoenix ile son radyo bağlantısının 2 Kasım'da Mars yörüngesindeki Odyssey uzay aracı üzerinden kurulduğunu belirten NASA, Phoenix uzay aracının 3 aylık bilimsel araştırma görevini tamamladıktan sonra beklenenden 2 ay daha fazla çalıştığını kaydetti.

  Phoenix, Kızıl Gezegen'in kuzey kutup bölgesine 25 Mayıs'ta inmişti. NASA eylül ayının sonunda da Phoenix'in Mars'ta geçmişte su olduğunu düşündüren iki mineral bulduğunu açıklamıştı.

  Bilim adamları, Phoenix'in bulduğu bikarbonat ve silikat tabakasının genelde sıvı haldeki su olmadan oluşmadığını belirtmişti.

  Phoenix, gezegende su olup olmadığını saptayacak çalışmalar yürütüyor, numune topluyor, gezegenden aldığı görüntü ve verileri dünyaya gönderiyordu.
   

Bu Sayfayı Paylaş