Mars’ta Karbonat Yaşam Umudunu Artırdı

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mars’ta Karbonat Yaşam Umudunu Artırdı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amerikalı bilim adamlarının Mars yüzeyinde karbonat keşfetmeleri, Kızıl Gezegen’de geçmişte bulunduğu tahmin edilen suyun pek de asitli olmadığını ve yaşamın ortaya çıkmasına elverişli bir ortam sağladığını düşündürüyor.

  Science dergisinde dün yayımlanan makaleye göre, Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumunun (NASA) Mars’ın yörüngesinde bilimsel çalışmalarını sürdüren Mars Yörünge Kaşifinin (Mars Reconnaissance Orbiter-MRO) spektrometresi sayesinde yaptığı keşif, bu gezegenin sularının, 3,6 milyar yıldan fazla zaman önce mineraller oluşmaya başladığında, nötr bir pH’ı veya alkalini bulunduğu gösteriyor.

  Karbonat, Dünya yüzeyinde bolca bulunan ve asitte çabucak çözünen bir mineral. Bilim adamları, Mars yüzeyinde karbonatın varlığının, Kızıl Gezegen’in tarihinde asitli bir çevrenin egemen olduğu yönündeki yaygın teoriye ters düştüğüne işaret ediyor.

  Bu çalışmaya katılan bilim adamları, Mars’ta karbonatın bulunmasının, tersine, değişik tipte nemli çevreler bulunduğuna işaret ettiğini ve bu çevrelerin çeşitliliği arttıkça, yaşamın oluşması şansının da arttığını belirtiyorlar.

  Araştırmanın başında yer alan Johns Hopkins Üniversitesi uygulamalı fizik laboratuvarından Scott Murchie, çalışmalarının sonunda karbonatın varlığını keşfettiklerini, bunun da kendilerine Mars’ın değişik dönemleri boyunca var olan koşullar konusunda daha fazla ayrıntı sağladığını söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mars’ta Karbonat Yaşam Forum Tarih
Uzaylı Fosiller - Mars’ta Uzaylı Fosillerinin Var Olduğunun Bilimsel Kanıtı Uzay ve Gökyüzü 8 Kasım 2010
Mars’ta hayat olduğu kesinleşti ! Uzay ve Gökyüzü 29 Kasım 2009
Ergimiş Karbonat Yakıt Hücresi Nedir Konu Dışı Başlıklar 14 Aralık 2011
Sodyum Bikarbonatın (Karbonat ) Faydaları Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 25 Ekim 2011
Karbonatlı Suyun Faydaları ve Zararları Nedir Şifalı Bitkiler 18 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş