Mars’ta hayat olduğu kesinleşti !

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 29 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Mars’ta hayat olduğu kesinleşti ! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  NASA, 13 bin yıl önce Mars’tan Dünya’ya düşen meteorda bakteri fosili buldu.
  Antartika'ya 13 bin yıl önce düşen bir meteor üzerinde yapılan incelemeler bilim dünyasında büyük heyecan yarattı. Meteor üzerindeki incelemelerini tamamlayan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzmanları, Mars’ta bakteri boyutlarında da olsa hayatın olduğuna inandıklarını açıkladı. Johnson Uzay Merkezi’nden yapılan açıklamada, bakterilerin bio-morf adı verilen dış yaşam bakterisi olduğu açıklandı.
  Kızıl gezegende su da varmış
  NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nden uzman David Mackay, meteor üzerinde yaptıkları incelemelerde, meteorun alt kısmında bulunan şekillerin bakteri fosilleri olduğuna ve bu bakterilerin hâlâ Mars’ta yaşadıklarına emin olduklarını söyledi. Uzmanlara göre ayrıca bu meteor Mars’ta bir zamanlar hayat için elverişli su kaynaklarının da göstergesi.. Mars’ın yüzeyine bir astroit çarpması sonucu kopan bir parça olduğuna inanılan bu meteor, 16 milyon yıl boyunca uzayda dolaştıktan sonra 13 bin yıl önce dünyaya düştü.
  İlk açıklamayı Clinton yaptı
  Aslında bu meteor 1996’da bulunduğunda Mars’ta eskiden yaşam olduğunu kanıtlayan fosiller olduğu iddiası hemen yayılmış, zamanın ABD Balkanı Bill Clinton da bu yönde bir basın açıklaması yapmıştı. Ancak daha sonra, meteorun Dünya’ya düşmesinden sonra geçen 13 bin yılda Dünya kaynaklı organizmaların meteorda fosilleştiği iddia edilmişti. Bakteri fosillerinin 3.5 milyar yaşında olabileceği söyleniyor. NASA, bulgularla ilgili resmî açıklamasını pazartesi günü yapacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mars’ta hayat olduğu Forum Tarih
Uzaylı Fosiller - Mars’ta Uzaylı Fosillerinin Var Olduğunun Bilimsel Kanıtı Uzay ve Gökyüzü 8 Kasım 2010
Mars’ta Karbonat Yaşam Umudunu Artırdı Uzay ve Gökyüzü 3 Ocak 2009
Ulaşım alanında gelişmeler toplum hayatını nasıl değiştirebilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Bir insanı hayata bağlayan unsurlar nelerdir kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Kazılarda toprak çanak çömlek bulunması toprağın insan hayatındaki önemine hangi bakımdan kanıt olur Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş