Marquis de Sade - Tanrıya Karşı Söylev

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Marquis de Sade - Tanrıya Karşı Söylev konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Kitabın Yazarı
  Marquis de Sade

  Kitabın Çevirmeni
  Işık Ergüden

  Kitabın Yayınevi
  Versus Kitap

  Basım Tarihi :
  Ağustos 2009


  Ey sen, dünyada mevcut her şeyi yarattığı söylenen: hakkında en ufak bir fikrim olmayan sen; ancak lafta tanıdığım ve her gün yanılan insanların bana söyledikleri kadar bildiğim sen; tanrı denen acaip ve hayal mahsulü varlık, kesinlikle, gerçekten ve herkesin önünde ilan ediyorum ki sana en ufak bir inancım yok. Ve bunun da nedeni gayet mükemmel: dünyadaki hiçbir şeyin akla yatkınlığına kanıt olmadığı saçma bir varoluşa beni ikna edecek hiçbir şey bulamıyorum.

  Ey yanlışın ve fanatizmin kör ettiği zayıf ve saçma faniler, tepesi tıraşlı rahiplerin batıl inancının sizi gömdüğü tehlikeli yanılsamalardan vazgeçin! Onların size bir Tanrı sunmalarındaki müthiş çıkarı ve bu tür yalanların sizin mallarınız ve ruhlarınız üzerinde onlara sağladığı itibarı düşünün! Yüreğinizde bir ibadet ihtiyacı duyuyorsanız, tutkularınızın somut nesnelerine yönelin: gerçek bir şey sizi en azından bu doğal saygı içinde tatmin edecektir.

  Ama tanrıya yönelik iki, üç saatlik sofuluğun ardından ne hissediyorsunuz? Sizin duyularınıza hiçbir şey sağlamayan soğuk bir hiçlik, tiksinti verici bir boşluk. Düşlere ve gölgelere tapmış olsaydınız da duyularınız aynı durumda olurdu! İndirin batıl inanç ağacına son darbeyi; dalları budamakla yetinmeyin: Etkileri bu kadar bulaşıcı olan bir bitkiyi tamamen kökünden söküp atın!

  Tanrıları devirerek, aşıralım gök gürültülerini onların ve yıkalım bu ışıltılı şimşekle ürkütücü bir dünyada hoşumuza gitmeyen her şeyi!​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Marquis Sade Tanrıya Forum Tarih
Marquis De Sade Eserleri Kitap, Resim ve Dergi 11 Mayıs 2011
Marquis De Sade Kimdir - Marquis De Sade Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 11 Mayıs 2011
Marquis De Sade Kitapları Kitap, Resim ve Dergi 11 Mayıs 2011
Marquis De Sade Sözleri Yabancı şarkı sözleri 11 Mayıs 2011
Sodom Kitabı Marquis de Sade Kitap, Resim ve Dergi 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş