Marquis De Sade Kimdir - Marquis De Sade Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Marquis De Sade Kimdir - Marquis De Sade Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Marquis De Sade hayatı
  Marquis De Sade hakkında bilgi
  Marquis De Sade biyografisi

  Donatien Alphonse François le Marquis de Sade ( (d. 2 Haziran 1740 - ö. 2 Aralık 1814), Fransız aristokrat ve felsefe yazarı. Erotik edebiyat'ın önemli yazarlarındandır, genellikle sert pornografik yazılar yazardı.

  Yaklaşık 29 yılını hapisanede, 3 yılını akıl hastanesinde geçirmiştir ve en önemli eseri Sodom'un 120 Günü'nü hapishanede yazmıştır. Bir diğer önemli eseri de Justine'dir. Sadizm'in kökeninin onun yazdıklarına dayandığı bilinir.

  Yazılarında ahlakı, yasayı, dini öğeleri dikkate almadan aşırı özgürlüğü (hatta ahlaksızlığı) ve en iyinin zevk olduğunu savunuyordu. Sade, 32 yıl farklı hapishanelerde ve akıl hastanesinde hapsedildi; onbir yıl Paris'te (on yılı Bastille'de geçti), bir ay Conciergerie'de, iki yıl kalede, bir yıl Madelonnettes'de, üç yıl Bicêtre'de, bir yıl Sainte-Pélagie'de ve 13 yıl Charenton akıl hastanesinde. Yazılarının çoğunu tutuklu olduğu dönemde yazdı. "Sadizm" kavramı adından türetilmiştir.

  Sade kitaplarında kişilerarası ilişkilerde insanın insansal yanı bir kez yitirildiğinde, neler olabileceğinin bilgisini verir. Kişilerarası ilişkilerde insanın sahip olduğu onur bir yana bırakıldığında, ortaya çıkan yeni ilke kendi yararını koruma sonuna kadar götürülecek olursa; zorunlu olarak "sadizm"e varılır. Yani insandaki insansal olan tek şey doğaysa, doğrudan doğa nedenselliği insan türünün yapıp etmelerini belirliyorsa, insan olmak cani olmayı da beraberinde doğal olarak taşır. Eserlerinde ahlaksal eylemin belirleyicisi olarak etik değerler değil de, içgüdüler ya da "koşullu buyruklar" eylemin "ilkesi" yapılırsa neler olacağını anlatır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Marquis Sade Kimdir Forum Tarih
Marquis De Sade Eserleri Kitap, Resim ve Dergi 11 Mayıs 2011
Marquis De Sade Kitapları Kitap, Resim ve Dergi 11 Mayıs 2011
Marquis De Sade Sözleri Yabancı şarkı sözleri 11 Mayıs 2011
Sodom Kitabı Marquis de Sade Kitap, Resim ve Dergi 7 Haziran 2010
Marquis de Sade - Sadizmin Marki'si Kitap Özetleri & E-Kitaplar 2 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş