Marmara donuyor...

'Yurt İçi Haberler' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 23 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Marmara donuyor... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul'da bugünden itibaren tipi şeklinde kar yağışı bekleniyor. Üç gün boyunca sıcaklık sıfırın altına düşecek; pazartesi günü eksi 4 derece görülecek.

  [​IMG]

  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde basın toplantısı düzenleyen İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da dün başlayan yağmurun, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur şeklinde devam edeceğini kaydetti.

  Kar, Trakya'da etkisini gösterdi

  Olumsuz hava koşullarına karşı gerekli önlemlerin alındığını ifade eden Güler, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, İl Afet ve Koordinasyon Merkezinin 24 saat çalışacağını bildirdi.

  Güler, 'Akşamdan itibaren yüksek kesimlerde kar yağacak. Bugünden itibaren tipi şeklinde kar yağışı bekleniyor. Özellikle rüzgarın zaman zaman hızını artıracağı, 60-70 kilometreye kadar, hatta zaman zaman 80-90 kilometreye kadar fırtına şeklinde eseceği ifade edilmiştir. Tedbirler de buna göre alındı. Genel hayatı etkileyecek şekilde bir kar yağışı en son 2004'te yaşandı. 'İlimizde 'örtü' teşkil edilecek bir kar yağışı son 3 yıldır görülmedi. Meteoroloji, bugün ve pazar günkü kar yağışlarının 'örtü' teşkil edecek tarzda yağacağını ve tipi şeklinde olacağını belirtti" dedi.

  Kar lastiği olsa da zincirsiz çıkmayın!
  Güler, tipi şeklinde yağacak kar nedeniyle karayolu ve deniz yolunda aksamalar yaşanacağını kaydetti.

  Güler, "Vatandaşlara, don ve buzlanmaya karşı dikkatli olmalarını öneriyoruz. Herkes olumsuz havanın yaratacağı etkileri dikkate alarak, trafikte dikkatli olmalı. Vatandaşlarımızın, mümkün olduğunca, toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini rica ediyoruz. İnsanların kar yağışlarının etkili ve tipi şeklinde olduğu yerlerde, E-5 ve TEM otoyolunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Herkes, araçlarında takoz, zincir ve çekme halatını mutlaka bulundurmalı. Kar lastiği bulunan araçlardan da zincir istiyoruz. Bazen aşırı kar yağışında, kar lastiği yeterli olmayabiliyor. Tipi şeklindeki kar yağışının alındığı dönemlerde, özellikle gişelerde, kavşaklarda ekiplerimiz zincirsiz araçların seyrine izin vermeyecektir. Hatta tipinin artması halinde zaman zaman 'belli şerit azaltmalarıyla' olumsuzlukların önüne geçilmeye çalışılacaktır" diye konuştu.

  Vatandaşların emniyet şeritlerine dikkat etmeleri gerektiğini kaydeden Güler, özellikle 2004'te emniyet şeritlerinin işgal edilmesinin çok büyük sıkıntılara yol açtığını ve bu konuda vatandaşlardan hassasiyet beklediklerini bildirdi.

  Bugün en düşük sıcaklık eksi 1
  Gerek duyulursa, trafik yoğunluğunun azaltılması için, kamyon ve tırların trafiğe girişlerinin kısıtlanacağını ve TIR parklarında bekletileceklerini kaydeden Güler, şehir içinde emniyet ve jandarma ekiplerinin gerekli trafik kontrollerini yapacaklarını belirtti.

  Otoyol ve bağlantı yollarında karla ve buzlanmayla mücadele edecek olan, iş makinelerinin, araç ve çekicilerin belirli güzergahlarda bulundurulacağını anlatan Güler, "İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi'nde, deniz otobüslerinde meydana gelebilecek aksamalara dikkat edilmeli. Kapalı alanlarda mangal gibi aparatların kullanılmaması, baca zehirlenmelerine karşı gerekli tedbirlerin alınmasını da öneriyoruz. Vatandaşlarımız trafiğe çıkarken, akaryakıtlarının yeterli olup olmadığını kontrol etmelerini rica ediyoruz. Sıcaklıklarının da mevsim normallerinin oldukça altına inecek. En düşük sıcaklık eksi 1, en yüksek sıcaklık ise iki olacak. En yüksek sıcaklık Pazar günü eksi 3, Pazartesi günü de eksi 4'e kadar inecektir. Bu sıcaklık dereceleri şiddetli don ve buzlanmayı da beraberinde getirecektir. Vatandaşların, yoğun kar yağışına karşı dikkatli olmasını, gerekiyorsa seyahatlerini ertelemelerini, trafiğin durumuna göre görevlilerin uyarılarına uymalarını bekliyoruz" dedi.

  İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan da, İGDAŞ ekiplerinin kentteki doğalgaz şebekesini 24 saat kontrol altında tuttuğunu bildirdi.

  Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, doğalgazı kesintisiz ve güvenli bir şekilde kullanıcılara ulaştırmak için çalıştıklarını dile getirerek, vatandaşların doğalgazla ilgili sorunlarda "444 36 36" numaralı çağrı merkezini ya da "187 Doğalgaz Acil Servisi"ni arayabileceklerini belirtti.

  ÖNLEM VE UYARILAR!

  ** Yaşlı, çocuk, hamile ile kalp ve akciğer hastalığı olanlar mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalı.

  ** Kapalı alanlarda mangal gibi aparatlar, baca zehirlenmelerine karşı sobalar dikkatli kullanılmalı.

  ** TEM Otoyolu ve D-100 (E-5) karayolunda gişe ve kavşak noktalarında kontroller yapılarak, zincirsiz hiçbir aracın girişine izin verilmeyecek. Aksi takdirde sürücülere cezai işlem uygulanacak, trafikten men edilecek

  ** Emniyet şeridi ihlallerine izin verilmeyecek, emniyet şeridi ihlalleri yapan sürücülere cezai işlem uygulanacak

  ** Trafik yoğunluğunu azaltmak için, kamyon ve tırların gerekli hallerde trafiğe girişleri kısıtlanarak, otoyol güzergahındaki tır parklarında bekletilmeleri sağlanacak

  ** Boğaz köprülerinde önceden bilgi vermek kaydıyla "şerit azaltma" işlemine gidilebilir, tenteli ya da havaleli araçların köprülerden geçişleri kısıtlanabilir

  ** Yerleşim birimleri dışındaki yollarda mahsur kalabilecek vatandaşların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik belediyeler ile Kızılay tarafından sıcak içecek, kumanya ve battaniye hazırlığı yapılacak

  ** Vatandaşların elektrik, su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanması hususunda tedbirli ve dikkatli olmaları istendi. Vatandaşlar, elektrik enerjisinin sağlıklı verilemediği hallerde, oluşabilecek düzensiz voltaj durumlarında, elektrikli ev aletlerini kontrollü bir şekilde kullanmalı.

  ** Vatandaşlar sokakta kalan kimsesiz çocuk, özürlü, yaşlı ve gençlerin korunması için İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne, İstanbul Büyükşehir Belediyesine telefonla ulaşmalı.

  ** Site, apartman ve iş yeri sorumlu yönetici ve sahipleri mevcut alanlarını, giriş ve çıkış yollarını kar ve buzdan temizlemeli

  ** Tamirhane ve benzeri kapalı mekanlarda ısınma amacıyla otomobil çalıştırılmamalı, gribal enfeksiyon geçiren kişiler insanların toplu halde bulunduğu mahallere girmemeli.


  kaynak:ekolay
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Marmara donuyor Forum Tarih
Marmara Bölgesinin hayvancılık faaliyetleri madde madde kısaca Marmara Bölgesi 21 Ocak 2017
Marmara bölgesinde bulunan tarihi hamamlar nelerdir? Marmara Bölgesi 15 Ocak 2016
Marmara Bölgesinin ağaç türleri kısaca Marmara Bölgesi 25 Nisan 2015
Marmara bölgesinin iklim özellikleri Marmara Bölgesi 17 Şubat 2014
Marmara Bölgesi Özellikleri Madde Madde Marmara Bölgesi 14 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş