Marmara Bölgesinin Komşuları nelerdir?

'Marmara Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Marmara Bölgesinin Komşuları nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Marmaranın komşuları, Marmara bölgesinin sınır komşuları, Marmaraya komşu bölgeler, Marmara bölgesinin komşuları neler

  Marmara Bölgesi doğuda Karadeniz ve iç Anadolu bölgeleri güneyde Ege Bölgesi kuzeybatıda da Yunanistan ve Bulgaristan ile çevrilidir.


  Karadeniz kıyısındaki Rezve Deresi ağzında başlayan Bulgaristan sınırı bir süre dere yalağım izledikten sonra Isıranca (Yıldız) Dağları'nın pek yüksek Olmayan kesimlerinden geçer. Daha sonra kısa bir süre izlediği Tunca Irmağı boyunca güneybatıya dönerek Kapıkule sınır kapısı yakınında Meriç ırmağı yalağına ulaşır. Buradan başlayan Yunanistan sının Türkiye'ye ait Karaağaç kesimi dışında Meriç yalağının orta çizgisini izler.
  Marmara Bölgesi'yle arasındaki sınır Karadeniz kıyısında Sakarya ağzının doğusundan başlar ve Sakarya ırmağının aşağı çığırı çevresindeki düzlükleri Marmara Bölgesinde Gümüşova eşik alınım ise Karadeniz Bölgesini de bırakarak güneye doğru ilerler. Geyve Boğazı'nın doğusundan geçerek Sakarya'yı aştıktan sonra Bozöyük'un hemen dokusunda sona erer. Burada başlayan iç Anadolu Bölgesi sınırı çok kısadır ve İnönü'nün güneybatısında Ege Bölgesi sınırına ulaşır. Kuzeybatıya yönelen Ege Bölgesi sınırı buradaki alçak kesimleri Marmara bölgesinde İçbatı Anadolu'nun engebeli alanlarını Ege Bölgesi'nde bırakır Uludağ Birinci Türk Coğrafya Kongresinde Bursa kenti ve Bursa Ovası'ndan ayrılmayarak Marmara Bölgesi'nde bırakılmıştır. Uludağ'ın güneyinden geçtikten sonra dümdüz bir çizgi olmaktan çıkan ve girintiler çıkıntılar oluşturmaya başlayan sınır çizgisi İçbatı Anadolu eşiğinin kenarından geçerek Susurluk Irmağı çevresindeki alçak alanı Marmara Bölgesinde bırakır ve güneye yönelir. Sındırgı'nın Güneydoğusunda batıya dönerek genellikle Marmara ve ege denizlerine su gönderen alanları birbirinden ayıran su bolümü çizgisini izler ve Kaz Dağı üzerinden Baba Burnu yakınlarında Ege Denizi kıyılarına ulaşır.
  Öteki bölgelerde de olduğu gibi Marmara Bölgesi’nin sınırları da her yerde iil sınırlarına uymaz. Edirne Kırklareli Tekirdağ istanbul Kocaeli illeri bütünüyle bölge sınırları
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Marmara Bölgesinin Komşuları Forum Tarih
Marmara Bölgesinin hayvancılık faaliyetleri madde madde kısaca Marmara Bölgesi 21 Ocak 2017
Marmara Bölgesinin ağaç türleri kısaca Marmara Bölgesi 25 Nisan 2015
Marmara bölgesinin iklim özellikleri Marmara Bölgesi 17 Şubat 2014
Marmara Bölgesinin Turizmi Kısaca Bilgi Marmara Bölgesi 14 Şubat 2014
Marmara Bölgesinin Meslekleri Marmara Bölgesi 8 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş