Marmara Bölgesinin Jeopolitik Önemi Nedir

'Marmara Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Marmara Bölgesinin Jeopolitik Önemi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Marmaranın jeopolitik önemi nedir
  Marmara bölgesi jeopolitik önemi

  İstanbul'dan gelen yol, Balkan yarımadasının dağlık yapısı içinde kolay geçilir doğal bir koridor olan Meriç vadisini kullanır. Bu vadi, geniş bir oluk halinde Balkan dağları ile Rodop dağları arasında uzanarak, batı ucundan Sofya havzasına, bu havzadan da Niş suyu vadisine ulaşır. Niş suyu vadisi'de, Morava vadisinin doğal oluğu ile Tuna ırmağı vadisine ve Macaristan ovalarının güney kenarına açılır. Morava doğal oluğu ayrıca güneye doğru Vardar ırmağının geçtiği başka bir oluk ile de Ege denizine açılmaktadır.

  Bütün bu doğal yolların durak yerlerinde, denize ulaştığı yerde Selanik, bir ovaya açıldığı yer civarında Belgrad, Alp-Karpat dağları arasındaki Tuna koridoru ağzında Viyana şehri vardır. Meriç oluğunun Trakya düzlüklerine açılan kapısında da Edirne şehri kurulmuştur.

  Balkan yarımadasının dağlık yapısı içinde bulunan ulaşım akımlarının "kanalize" edildiği bu doğal yollar barış zamanlarında ticarî ve kültürel ilişkileri kendilerine çektiği gibi, karışıklık zamanlarında göçlere ve istila ordularına da geçit rolünü oynamışlardı. Bu yolların ovaya açıldığı bir noktada kurulmuş diğer şehirler gibi Edirne’de, kervanlar için İstanbul'a varmadan geçilen son önemli durak yeri, ve aynı zamanda istila hareketlerinin savunmasında elverişli bir mevzi olmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Marmara Bölgesinin Jeopolitik Forum Tarih
Marmara Bölgesinin hayvancılık faaliyetleri madde madde kısaca Marmara Bölgesi 21 Ocak 2017
Marmara Bölgesinin ağaç türleri kısaca Marmara Bölgesi 25 Nisan 2015
Marmara bölgesinin iklim özellikleri Marmara Bölgesi 17 Şubat 2014
Marmara Bölgesinin Turizmi Kısaca Bilgi Marmara Bölgesi 14 Şubat 2014
Marmara Bölgesinin Meslekleri Marmara Bölgesi 8 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş