Marmara Adası - Marmara Adası Hakkında Bilgi

'Marmara Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Marmara Adası - Marmara Adası Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Marmara Adası - Marmara Adası Hakkında Bilgi

  Balıkesir'e bağlı, Marmara denizi'nde ada. Türkiye'nin en büyük yüzölçümüne sahip adası olan Marmara Adası, Marmara ilçesinin merkezi ve bölgenin de önemli bir turizm merkezidir. Erdek’ten 17, İstanbul’dan 72 deniz mili uzaklıktaki adaya, İstanbul’dan gemi ve deniz otobüsü, Erdek, Tekirdağ ve Silivri'den motor ve feribotla ulaşım sağlanabilmektedir.


  Adını eski çağlardan beri işletilen mermer ocaklarından almıştır. Ada, Roma ve Bizans dönemlerinde deniz üssü olarak kullanılmıştır. Misafirperver ve iyi niyetli yerli bir halka sahip olan ada özellikle yazları sakinlik arayan yerli turistlerin sık geldiği bir bölgedir. Marmara kasabasındaki balıkçı barınağı ve çevre köylerdeki ufak limanlar denizden tekne ile gidecek ziyaretçilere de uygun mekanlar oluşturur.
  Adanın en ünlü plajları Aba, Kole ve Manastır koylarında bulunur. Eskiden deniz motorlarıyla sağlanan ada içi ulaşım, artık büyük ölçüde minibüslerle gerçekleştirilmektedir.


  1923 öncesi altı yerleşiminden beşinde çoğunluğu Rumların oluşturduğu adaya, ahali mübadelesi ertesi Giritli Müslümanlar yerleştirilmiştir. 1960'lardan itibaren adaya Karadeniz bölgesinden de bir iç göç yaşanmıştır. Rumlar döneminde üzüm bağları ve kaliteli şaraplarıyla tanınan ada, artık bu özelliğini kaybetmiştir. Adanın merkezini oluşturan Marmara kasabasında (nüfus 2 250) Rumlardan kalma taş evler halen görülebilir. Rum Lisesi, Marmara Lisesi; Rum İlkokulu da Kaymakamlık binası olarak kullanılmaktadır.


  Marmara Adası, şehre nispeten yakınlığı, temiz ve rutubetsiz havasının ünü sayesinde 1950'lerden itibaren İstanbulluların çok tercih ettiği hesaplı bir sayfiye yeri olmuştur. Tatilciler önceleri uzun süreli ev kiralamayı tercih ederken, 1980'li yıllarda ilk pansiyonlar ve 1990'lı yıllarda tek tük oteller faaliyete geçmiştir. 1980'li yıllara kadar günün sadece belli saatlerinde elektrik verilen ve ulaşımı bugüne göre daha sorunlu olan ada, altyapı sorunlarının çözülmesiyle daha fazla tatilci çeker olmuştur. Özellikle 1986 yılında adaya deniz otobüsü seferlerinin konulması İstanbul'la ulaşımı daha da kolaylaştırmıştır. Ancak Marmara Adası, hemen karşısında bulunan Avşa adasının aksine, daha ziyade çocuklu ailelerin tercih ettiği, gençlere yönelik eğlence imkanlarının sınırlı olduğu, daha mazbut bir görünüm sergilemektedir. Tatil sezonu, Haziran ortasından Eylül ortasına kadardır.


  1990'lı yıllara kadar adalılar genellikle tek katlı bahçeli evlerde otururken, yerleşim yerleri artık apartmanlaşmıştır. Adada sosyal yaşam sahilboyunda sıralanan çay bahçeleri etrafında dönmektedir. Adanın ("İçersen Koruk, Olmazsın Moruk" sloganıyla özdeşleşen) koruk suyu, karadut dondurması, zeytini, kekiği, kuşburnu çayı ve adaçayı meşhurdur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Marmara Adası Marmara Forum Tarih
Balıkesir Marmara Adası Hakkında Bilgi Balıkesir Tanıtımı 23 Şubat 2011
Marmara Bölgesinin hayvancılık faaliyetleri madde madde kısaca Marmara Bölgesi 21 Ocak 2017
Marmara bölgesinde bulunan tarihi hamamlar nelerdir? Marmara Bölgesi 15 Ocak 2016
Marmara Bölgesinin ağaç türleri kısaca Marmara Bölgesi 25 Nisan 2015
Marmara bölgesinin iklim özellikleri Marmara Bölgesi 17 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş