Mariahilf Hakkında Bilgi Viyana

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda DeMSaL tarafından 5 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mariahilf Hakkında Bilgi Viyana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mariahilf Hakkında - Mariahilf tarihi - Mariahilf Coğrafyası - Mariahilf Viyana  Mariahilf, Viyana'nın 6. Merkez İlçesi´dir.

  1000 yıllarında eski Roma Yolları’n dan biride burdan geçmekteydi ve ilk yerleşimlerde bu yol etrafında başlamıştır,ozamanlar bu bölgeye Schöff deniyormuş ama zamala bu isim unutulmuş ve 1680’li yıllarında buraya yapılan Mariahilf adlı küçükbir kiliseden dolayı bu isimle anılır olmuşdur. Mariahilf’i oluşturan bölgelerinde geçmişi en az bu ilçe kadar eskidir.

  Gumpendorf 1130 yılında tarih sayfasına çıkmış ve buraya ozamanlar Romalılar tarafından gözetleme kuleleri inşa edilmişdir,1798 yılında da Viyana Eyaleti’ne satılmışdır.

  Magdalenengrund ise eskiden sadece üzüm bağları vardı ve ilk 1698 yıllarında yerleşime açılmışdır.

  Laimgrube adı ilk kez 1291 yılında tarih sayfalarında görülmüş sürekli ismi değişdiği için geçmişinin 10.yy a dayandığı tahmin edilmektedir,bu bölge eskiden tuğla üretim merkezi olarak tanınmışdır.

  Windmühle’nin ise geçmişi ruhanidir,eskiden burada çeşitli katolik tarikatlarina ait manastırlar bulunmaktaydı fakat bu dini binalar 1529 yılında I. Viyana Kuşatmasında tahrip edilmiş ve yerinede yenileri yapılmamışdır.İmparator I.Ferdinand burasını birçok yeldeğirmeni ( alm.Windmühle) yapması karşılığında Johann Francolin adlı bir kişinin hizmetine vermişdir ama bir adet yeldeğirmeni yapılmışdır.

  Bu 5 bölge 1850 yılında Mariahilf adı altında Viyana’ya bağlanmışdır fakat zamanla Wieden ve Neubau adlı diğer Merkez İlçe’lerin ayrılması ile 1862 yılında kendi başına 6.Merkez İlçe olarak kalmışdır.

  Görülecek yerler

  * Linke Wienzeile Evleri - Linke Wienzeile 40 adresindeki bazı yapıların dış yüzeyi ünlü mimar Otto Wagner tarafından bir dantel gibi işlenmişdir.
  * Haus des Meeres - Bir çok deniz canlısının bulunduğu Akvaryum Evi de diyebileceğimiz beton bir bina (Flagturm).
  * Raimund Tiyatrosu - Viyana Sahneler Derneği'ne ait bir tiyatro salonu.
  * Theater an der Wien - Viyana Sahneler Derneği'ne ait bir başka tiyatro salonu.
  * Fillgraderstiege - Avrupa'nın en güzel 4.patika merdiven çıkışı.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş