Margarin ve Beslenmedeki Yeri

'Diyet Beslenme' forumunda Siraç tarafından 12 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Margarin ve Beslenmedeki Yeri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yemeklik ve kahvaltılık yağlara verilen addır. Bu ana bileşenlerin yanı sıra margarinlere A, B ve D vitaminleri ile tat, koku ve renk verici maddeler de katılır.

  Margarin ilk kez 1860'ların sonlarında Fransız kimyacı H. Mege-Mouries tarafından geliştirildi. Hemen ardından Hollanda'da üretilmeye başlandı, 1873'te de ABD'ye girdi. 20. yüzyıla kadar pek fazla yaygınlaşmayan margarin üretimi daha sonra hızla arttı; günümüzde pek çok ülkede, hatta tereyağı üreticisi olan ülkelerde bile yaygın olarak üretilmektedir. Türkiye'de ise ilk kez 1930'larda başlayan margarin üretimi o yıllarda çok küçük ölçekli olmasına karşılık bugün 400 bin tona yaklaşmaktadır.

  Margarin yapımında başlıca yerfıstığı, hindistancevizi, palmiye tohumu, soyafasulyesi ve ayçiçeği gibi bitkisel kaynaklardan çıkarılan sıvı yağlar ile bazı hayvansal katı ve sıvı yağlar (örneğin balina yağı) kullanılır. Bitkisel ya da hayvansal kaynaklardan çıkarıldıktan sonra çeşitli işlemlerden geçirilerek arıtılan bu yağlar pastörize süt, su, vitaminler, tat, koku ve renk vericilerle karıştırılır. Karışım, iyice çalkalanarak kremsi hale dönüştürülür ve soğutma birimlerinden geçirilerek katılaş-tırılır. En sonunda da istenilen biçim verilerek paketlenir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Margarin Beslenmedeki Yeri Forum Tarih
Margarin Görmek Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 19 Mart 2010
Zeytin ve zeytinyağının beslenmedeki önemi Şifalı Bitkiler 8 Mayıs 2010
Yağlar ve Beslenmedeki Rolü Öğretmenlerimizin Bölümü 10 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş