Mardinli Suryaniler, Israil'in Vahsetini Kinadi

'Mardin Tanıtımı' forumunda NeslisH tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Mardinli Suryaniler, Israil'in Vahsetini Kinadi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin Süryani Cemaati, İsrail'in Gazze'de Filistinlileri Katletmesine Tepki Gösterdi. 19 Gündür Filistinlilere Yönelik Uygulanan Şiddet ve Saldırılara Tepki Gösteren Süryaniler, Ölen Müslümanlar İçin Kilisede Dua Etti.

  Mardin Süryani Cemaati, İsrail'in Gazze'de Filistinlileri katletmesine tepki gösterdi. 19 gündür Filistinlilere yönelik uygulanan şiddet ve saldırılara tepki gösteren Süryaniler, ölen Müslümanlar için kilisede dua etti.

  Gazze'de İsrail'in masum insanlara yönelik yaptığı saldırıları tasvip etmediklerini belirten Mardin Deyrulzafaran Manastırı Metropolit'i Salibe Özmen, bu olayların bir an önce sona erdirilmesini istedi.

  Süryani cemaati olarak da insan olarak da bu olaylara çok üzüldüklerini ifade eden Özmen, "Ölen insanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bizim duamız, temennimiz ülkeler arasında insanlar arasında, toplumlar arasında, hoşgörü sevginin saygının yaygınlaşması yönündedir." dedi.

  Dünyada barış ve istikrar olması için hep birlikte dua edilmesi gerektiğini vurgulayan Özmen, "Paylaşamayacağımız hiçbir şey yoktur. Dünya hepimizindir. Süryani kilisesi toplumu olarak dünyanı hiçbir yerinde savaşın olmaması için dua ediyoruz. Türk vatandaşı olarak Türkiye'nin göstermiş olduğu duyarlılık önemlidir. Üzgünüz. Dünyada barış ve sevgi hakim olmasını istiyoruz. İnsanlar çatışmasını birbirlerine savaş açmasını istemiyoruz. Dili dini ırkı ne olursa olsun bütün insanlar kardeştir. Hiç kimse kimsenin ölmesine razı olmaması lazım. Kardeşlerin paylaşamayacağı hiçbir şey yoktur. Bu saldırıların bir an önce sona ermesini istiyoruz." dedi.

  Mardin Süryani Kadim Cemaati Yönetim Kurulu Başkanı Hana Çilli ise Süryani cemaati olarak bu saldırıları şiddetle kınadıklarını söyledi.

  Çilli, "Bu bir vahşettir. Bu vahşetin bir an önce durdurulmasını istiyoruz. Savaşın durdurulması için bütün dünyadan rica ediyoruz. Filistin'de masum insanlar katlediliyor. Oradaki minik çocukların dramları yüreklerimizi parçalıyor. Ne olur bu savaşı durdurun." diye konuştu.

  İsrail'in bu saldırılarını hiçbir zaman hiç kimsenin tasvip etmediğini açıklayan Süryani kuyumcu Murat Özbek ise "İsrail'in bu vahşetini kınıyoruz. Avrupa ülkelerinin bu saldırıları durdurması için göreve çağırıyoruz. Bu savaşın sona ermesini istiyoruz. Süryani cemaati olarak dünyadaki bütün savaşlara karşıyız." şeklinde konuştu.

  Kuyumcular Derneği Başkanı Süryani vatandaşı olan Selim Gül de, "Savaşın mağdurlarını seyrederken insanlığımızdan utanıyoruz. Bu bir katliamdır. Kundaktaki bebeklerin ne suçu vardır. İnsanların üzerine çeşitli bombalar deniyorlar. Hangi vicdan hangi insanlık bunu kabul eder. İsrail'i bu vahşetini şiddetle kınıyoruz ve savaşın sona ermesi için Süryani cemaati olarak dua ediyoruz." şeklinde tepki gösterdi. (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardinli Suryaniler Israil'in Forum Tarih
Mardinlife.com - Mardin Güncel Haber Sitesi Mardin Tanıtımı 11 Mayıs 2011
Mardinli Judocular nefesleri kesti… Mardin Tanıtımı 1 Aralık 2010
Mardinli Aşıkların İzmirdeki Korkunç Sonu Mardin Tanıtımı 23 Kasım 2010
Mardinli Sultan'ın Belgeseli Dünya Televizyonlarında Mardin Tanıtımı 21 Kasım 2010
Mardinli gençler ve çocuklar dolunay altında açık hava sineması izledi Mardin Tanıtımı 23 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş