Mardin'in Yeni Başkanı Ayanoglu

'Mardin Tanıtımı' forumunda MaSuK tarafından 31 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. MaSuK

  MaSuK Üye

  Mardin'in Yeni Başkanı Ayanoglu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  AKP ve DTP arasında geçeceği düşünülen seçim yarışında galip gelen taraf kesin olmayan sonuçlara göre 15.126 oy ve yüzde 45.03 oy oranı ile AK Parti belediye başkan adayı Av. M.Beşir Ayanoğlu oldu. DTP ise 12.198 oy ve yüzde 36.31 oy oranı ile merkez seçiminde ikinci oldu. DP’li M.Ali Tutaşı ise 3.583 oy ve yüzde 10.67 oy oranı ile merkez seçiminde üçüncü oldu. CHP’li Günay Sevinç ise 1.022 oy ve yüzde 3.04 oy oranı ile dördüncü oldu. SP’li Abdulmütalip Bilgiçoğlu ise 775 oy ve yüzde 2.31 oy oranı ile beşinci parti oldu.
  Mardin merkez seçiminde belediye başkanlığını kaybeden DTP ise il genel meclisi sıralamasında birinci parti oldu. İl genel meclisi oy oranlarında DTP yüzde 43.82 ile birinci parti olurken, AK Parti ise yüzde 26.16 ile ikinci parti oldu.
  [​IMG]Sandıkların açılması ve M.Beşir Ayanoğlu’nun başkan seçilmesiyle birlikte AK Parti il başkanlığında büyük bir sevinç yaşandı. Başkan seçildiği dakikalarda sıcağı sıcağına Mardinimiz.com’a ilk açıklamasını yapan Mardin Belediye Başkanı M.Beşir Ayanoğlu şunları söyledi: “Şuan çok mutluyum. Bize destek veren, gönül veren herkese çok teşekkür ediyorum. Mardin halkı bizleri yanıltmadı ve bu göreve bizi layık gördü. Mardin hizmet almak istediğini gösterdi. Tekrar tekrar herkese teşekkür ediyorum.”

  Öte yandan Mardin'de Belediye Başkanlığı'nı AKP adayı Mehmet Beşir Ayanoğlu'nun kazandığının açıklanmasının ardından DTP önünde toplanan bir grubu polis dağıttı. Kentte geniş güvenlik önlemleri alan polis, AKP il binasına da kimseyi yaklaştırmadı. AKP’liler kentte kutlama yapmazken, bir grup DTP'li slogan atarak kent merkezinde yürüyüş düzenledi. Polis, bu grubu biber gazı kullanarak dağıttı. Bir süre sonra DTP önünde toplanan başka bir grup partilinin yürüyüş yapmak istemesini de polis engelledi.Polis, kentte çok sıkı güvenlik önlemleri alırken, özellikle İlçe Seçim Kurulu'nun çevresine ve AKP il binası önüne kimseyi yaklaştırmadı.
   

Bu Sayfayı Paylaş