Mardin'e yeni vizyon

'Mardin Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Mardin'e yeni vizyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Üç din için de önemli bir merkez olan Mardin'i "marka" haline getirmek amacıyla düğmeye basıldı. Boyanan tarihi kapılar orijinaline dönüştürülecek, kapı tokmakları bile elden geçirilecek. Mardin kalesi de restore edilecek

  Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler açısından önemli bir merkez olan Mardin'i, Kudüs gibi "etki kenti" haline getirmek için özel bir çalışma yürütülüyor. Çalışma kapsamında, "Mardin Türkiye'nin ruhudur" yaklaşımından hareketle "4T" vizyonu oluşturuldu. Tarihsel Dönüşüm, Turizm, Ticaret ve Tarım projeleri birbirini tamamlayan halkalar biçimde işletilecek. AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin'e büyük önem verdiğine dikkat çekerek, Tarihsel Dönüşüm Projesi'nin ilk adımının 2007 yılındaki genel seçimler sonrasında atıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'dan Ankara'ya dönüşünde kendisini uçağa davet ettiğini anlatan Yüksel, "Uçakta, Mardin'in gelecekteki vizyonuyla ilgili konuştuk. Bu süreçte Mardin'de Kentsel Dönüşüm Projesi devreye girdi. Sokak ıslah çalışmaları kapsamında ilk etapta kent, yıkılması gereken kaçak binalar ve iş yerlerinden arındırıldı. Ayrıca kent, turistlerin şikâyetlerine konu olan çöp yığınlarından kurtarıldı" bilgisini verdi.

  ÇÖP YIĞINI KALDIRILDI
  Diğer yandan Tarihsel Dönüşüm Projesi, Başbakan Erdoğan tarafından TBMM Genel Kurulu'nda yapılan bütçe görüşmeleri sırasında da "Mardin'de tam iki yüz on sekiz yıldır onarılmayan, tamir edilmeyen tarihi kaleyi biz şu anda tamir etmeye başladık" sözleriyle gündeme getirildi.


  Sabah
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin'e yeni vizyon Forum Tarih
Mardin'e yeni vali atandı Mardin Tanıtımı 13 Mart 2011
Seyfi Yerlikaya - Turnam Gidersen Mardin'e Müzik Videoları 5 Mayıs 2012
Bakan Yazıcı Nusaybin sınır kapısının temelini atmak üzere Mardin'e geldi Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2011
Mardin ilçelerinin isimleri - Mardin'e bağlı ilçeler Mardin Tanıtımı 25 Ocak 2011
Mardin aşığı işadamından Mardin'e fakülte Mardin Tanıtımı 26 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş