Mardin'e 6 ayda 600 bin turist geldi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 31 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardin'e 6 ayda 600 bin turist geldi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tarihi ve kültürel zenginliği ile dünyanın turizm merkezi haline gelen Mardin'de son yıllarda artan turist sayısı, Mardin Valisi Hasan Duruer'in yüzünü güldürdü.

  [​IMG]

  25 medeniyetin tarihi kalıntıları bulunduğu Mardin'de 2010 yılının ilk 6 ayında 600 bin yerli ve yabancı turistin kenti ziyaret ettiği belirtildi. Türkü, Kürdü, Arabı Süryanisi, Yezidisi Hiristiyanı ve Çerkezi ile tam bir mozaik kenti olan Mardin'i ziyaret eden turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 50 arttı. Artan turizm karşısında esnafın işleri de açıldı. Otellerde doluk oranı yüzde 90'lara ulaştı. Şu anda Mardin'de Ekim ayının sonuna kadar otellerin rezervasyonları dolmuş durumda.

  MARDİN DÜNYA TURİZMİNİN MERKEZİ OLACAK

  Mardin'in artık bir dünya kenti olduğunu belirten Vali Hasan Duruer, Mardin'de yaşanan huzur ve güvenin ardından turizm alanında önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi. Bu yılın ilk ilk 6 ayında Mardin'i 600 bin yerli yabancı turistin ziyaret ettiğini ifade eden Duruer, "İnanç ve kültür turizminde dünyanın sayılı kentlerinden biri olan Mardin'ne dünyanın çeşitli ülkelerinde çok sayıda yabancı turist geliyor. Yıl sonuna kadar 1 milyonun üzerinde turistin kenti ziyaret etmesini bekliyoruz. Bizim hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaşmak için Mardin'de ciddi bir turizm yatırımı var. Artan turizm potansiyeli karşısında iş adamları da kentteotelaçmak için adeta sıraya girdi. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında başlatılan çalışmalar büyük bir hızla devam ederken, cami, medrese kilise ve sokak restorasyonları çalışmaları aralıksız devam ediyor." dedi.

  HEDEF 7 MİLYON TURİST

  Turistlerin en çok gezdiği yerler arasında antik kent Dara, Deyrulzafaran Manastırı, Kasımiye Medresesi ve Mardin Müzesi'nin yer aldığını anlatan Vali Duruer, "Mardin'i dünya kültürünün başkenti ilan ediyoruz. Çünkü kültürün doğuşu Mezopotamya'dır. Mardin de Mezopotamya'nın incisidir, Türkiye'nin misafir odasıdır. Mardinliler, turistleri, turist gözüyle değil misafir gözüyle bakıp karşılıyor. Mardin'e önümüzdeki 5 yıl için 7 milyon turist hedefliyoruz. 2015 yılı için 50 butik otel 15'e yakın otel tarihi kentte açılmasını bekliyoruz. Mardin neden Toledo, Venedik veya Kuduz olmasın Mardin bu kentlerden tarih ve medeniyet açısından daha çok artısı vardır. Çünkü burada hoşgörü var sevgi ve kardeşlik bağları var. Farklı kültürler dinler ve diller bir arda sorunsuzca yaşamayı bilmiştir. Bizim Mardin'den dünyaya anlatacak çok örneklerimiz var. Bir yandan Ezan ve can sesi aynı anda birlikte şehirde yankılanıyorsa. Ve burada herkes özgürce ibadet ediyorsa. Demek ki burada sorun yok demektir. Mardin artık dünya kenti oldu. Ve herkesin ortak malı oldu. Önümüzdeki 5 yıl Mardin turizmi ile sanayisi ile dünyada konuşulacak bir kent olacaktır." şeklinde konuştu

  800 yıllık Artuklu kervansaray butik oteli sahibi Sabahatin Evrensel, turizm sezonu başladığı Nisan ayından itibaren yoğun bir turist akınına uğradıklarını belirterek, bu yıl turist bereketi yaşandığına dikkat çekti. Evrensel, "Her geçen gün Mardin'in dünya turizminin gözdesi haline geliyor. Artık Mardin kabuğuna sığmıyor. Bu nedenle herkesin turizme yönelik yatırımlarını artırması yanında kentin iyi tanıtılması gerekir. Şu anda butik otelimize yönelik yoğun bir talep vardır. Bölgede yaşanan huzur ve güven Mardin'e daha çok turistin gelmesine sebep oldu. Bu fırsatı iyi değerlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Gelen turistlere her türlü kolaylığı sağlıyoruz." şeklinde konuştu.

  CİHAN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin'e ayda turist Forum Tarih
Seyfi Yerlikaya - Turnam Gidersen Mardin'e Müzik Videoları 5 Mayıs 2012
Mardin'e yeni vali atandı Mardin Tanıtımı 13 Mart 2011
Bakan Yazıcı Nusaybin sınır kapısının temelini atmak üzere Mardin'e geldi Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2011
Mardin ilçelerinin isimleri - Mardin'e bağlı ilçeler Mardin Tanıtımı 25 Ocak 2011
Mardin'e yeni vizyon Mardin Tanıtımı 28 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş