Mardin'de Yaban Domuzu ve Keklik Sayısı Arttı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 22 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardin'de Yaban Domuzu ve Keklik Sayısı Arttı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin'de yapılan orman gençleştirme, ağaçlandırma ve ormanı koruma çalışmaları olumlu sonuçlar vermeye başladı.

  Çevre ve Orman İl Müdürü Fahrettin Ay, bölgede nesli tükenme aşamasına gelen yaban domuzu, keklik ve kurt sayılarında gözlenebilen bir artış meydana geldiğini söyledi.

  Nesli tükenme noktasına gelen kınalı keklik sayısının artırılması için geçen yıl doğaya 400 keklik saldıklarını ifade eden Ay, "Ağaçlandırma ve orman gençleştirme çalışmaları ile nesli tükenmek üzere olan yaban hayvanlarının sıkça görülmeye başlandı. Bagok bölgesinde ve Karasu çevresinde vatandaşların sürü halinde kurt ve yaban domuzuna rastladık. Önceki iki yıl içinde belli noktalara 400 kınalı keklik saldık. Keklikleri saldığımız alanda avlanma yasağı getirdik. Ormanlar geliştikçe yaban hayvanlarının sayısında gözle görülür bir artış meydana geliyor. Bagok ve Karasu bölgesinde yaban domuzları zaman zaman vatandaşlarımızın bahçelerine zarar verecek kadar arttı. Kurt sürülerine rastlanmaya başlandı. Bu yaban hayatının iyi bir gelişme içinde olduğunun göstergesidir." dedi.

  Zamansız ve yasak avlanan avcılara seslenen Ay, geçen yıl içinde yasak avlanan 36 avcı hakkında idari ve adli soruşturma başlatıldığını söyledi.

  Çarşamba, cumartesi, pazar ve tatil günleri dışında ve kurallara uygun avlanmaya avcılar hakkında yasal işlem yapacaklarını vurgulayan Ay, "Derik, Yeşilli, Midyat ve Dargeçit ilçelerinde şefliklerimiz avlanma alanlarını sıkı bir kontrol altında tutuyorlar. Bu konuda avcılarımızdan da yaban hayata karşı saygılı olmalarını ve avı bir spor ahlak ve anlayışı içinde yapmalarını bekliyoruz. Yasalar aykırı avlanan avcılar hakkında işlem yapmaya kararlıyız." şeklinde konuştu. (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin'de Yaban Domuzu Forum Tarih
Mardin Müziği, Mardin'de Müzik Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 5 Ocak 2013
Mardin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Mardin'de Elektrik Sorunu Tarımda Yüzde 40 Verim Kaybına Yol Açıyor Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Mardin'de Kar Yağışı 11 Mart 2011 Mardin Tanıtımı 11 Mart 2011
Süryaniler Mardin'de Doğuş Bayramını büyük bir coşku ile kutladı Mardin Tanıtımı 25 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş