Mardinde Yaşanan Elektrik Kesintileri Yol Kapattırdı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardinde Yaşanan Elektrik Kesintileri Yol Kapattırdı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ELEKTRİK KESİNTİLERİNE TEPKİ GÖSTEREN ÇİFTÇİLER YOL KAPATTI

  [​IMG]

  Mardin ve ilçelerine bağlı birçok köyde yaşanan elektrik sıkıntısına tepki gösteren çiftçiler, Mardin-Şanlıurfa karayolunu trafiğe kapattı. Mardinli çiftçiler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi. Çiftçiler 'Elektrik yoksa EVET' de yok' dedi.
  Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin’e bağlı köyde çiftçilik yapan vatandaşlar yaklaşık bir aydır elektriklerin olmaması nedeniyle sulama yapamadıklarını ve bu yüzden ürünlerinin tarlada kuruduğunu belirterek, karayolunu trafiğe kapattı. Sabahın erken saatinde Nusaybin-Kızıltepe ve Mardin üçgeninde bulunan Alakuş üç yolunda toplanan çiftçiler Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı istifaya çağırdı. Yaklaşık 100 çiftçi araçlarını yolun üzerine koyarak araçların geçmesine izin vermedi. Çiftçiler tarafından yaklaşık olarak 40 dakika süreyle trafiğe kapatılan Mardin-Şanlıurfa karayolunda araç kuyruğu oluştu.
  Çiftçiler, ellerindeki 'Elektrik Yoksa EVET de yok','Başbakan duy sesimizi', 'Çiftçi burada vekil nerede','Çiftçiler borç batağında' pankartlarla ilk yaya yolu trafiğe kapattı. Güvenlik güçleri ile yapılan görüşmelerin ardından araçlarını yol kenarına çeken çiftçiler tüm engellemelere rağmen araçların üzerine koyarak Mardin Şanlıurfa karayolu üzerinde yaklaşık
  2 kilo metre çift şeridi ihlal ederek yol aldı. 2 kilo metre yol giden araçlar tekrardan dönüşe geçerken trafiği durdurdu. Çiftçiler, yaklaşık 1 saat eylemlerine devam etti. Eylem nedeniyle,Mardin-Şanlıurfa karayolunda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.Geniş güvenlik önlemeler altında yapılan eylemde çiftçiler ile güvenlik güçleri arasında yapılan görüşmeler sonucu ikna olan çiftçiler kapattıkları karayolunu tekrar trafiğe açtı.
  Mardin Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan bilindiği üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Buğday ve Mısır üretimi yapıyoruz. Ardından pamuk üretimi yaptıklarını ve 2 Haziran'dan bu yana bölgede elektrik sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Başkan Öztürk, "2 Hazirandan bu yana bölgede çok bir enerji sıkıntısı çekiyoruz. Günde 10 ile 12 saat arasında elektrik alamıyoruz. Mardin ovasında 1 milyon 300 bin dekar ekili alanın yüzde 70'i kurudu. Bölge halkının tek geçim kaynağı olan tarım. Zira Bölgede 3 yıldan bu yana yaşanan bir kuraklık var. Çiftçilerimiz kuraklıktan dolayı Ziraat Bankasından yüksek miktarda kredi ile borçlandı. Her çiftçi 150-200 bin lire borçlanarak derin sondaj kuyu kazmışlardır. Bu sondaj kuyulardan sonra bölgede elektrik kesintisi başladı. Elektrik kesintisi olduğu içinde bölgedeki çiftçiler kimin yüzde 50 kimin ise 70 oranında ürünleri zarar görmüştür. Bu elektrik sorunun gidermek için Ak Parti dahil bir muhatap bulamıyoruz. Vali bey ve DEDAŞ çözüm bulamıyor. Enerji Bakanı çözüm bulamıyor. Başbakan'ın bizim sesimizi duymasını istiyoruz. Bölge halkı mağdur perişan, elektrik kesintiler 5 ile 10 gün daha sürerse çiftçi ürün alamayacaktır. Peki, çiftçilerin borçlarını kim ödeyecek. Zararlarını kim ödeyecektir.”
  Mardinli çiftçiler on gün sonra Ziraat Bankasının borç ödeme günü geleceğini ancak kurumuş bir ürün ile borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşündüklerini söyledi.
  Mardin Karayolunu 1 saat trafiğe kapatan çiftçiler, yaklaşık bir aydır elektriklerinin olmadığını belirterek, "Elektrik sorunu olduğu için tarlalarımıza sulama yapamıyoruz.
  Sulama olmadığı içinde ekinlerimiz kuruyor. Bir aydır ekinlerimize su veremiyoruz ekinlerimiz artık kuruyor. Elektriklerin bir an önce yapılmasını istiyoruz. Yetkililerin bir an önce elektrik sorununu çözmelerini istiyoruz" dedi.

  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardinde Yaşanan Elektrik Forum Tarih
Mardinde Bulunan Yüzme Havuzları Mardin Tanıtımı 26 Ağustos 2012
Doğalgaz Mardinde Mardin Tanıtımı 21 Şubat 2012
Mardinde Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012
Dünyanın en eski oyuncağı ile Tapu senedi Mardinde bulundu Mardin Tanıtımı 28 Aralık 2011
Mardinde Neler Yapılır? Mardin Tanıtımı 17 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş