Mardin'de turizme sıcaklık freni

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 22 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardin'de turizme sıcaklık freni konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlkbaharla birlikte yoğun turist akınına uğrayan Mardin'de aşırı sıcaklar nedeniyle yoğunluk azaldı. Mardin'de Temmuz ayında turist sayısında azalma oldu.


  [​IMG]

  Bu yılın ilk 5 ayında yaklaşık 500 bin yerli yabancı turistin ziyaret ettiği kentte aşırı sıcaklar nedeniyle turizm acentelerine başvuran turist sayısında azalma yaşandığı belirtildi. Mardin Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mehmet Fidan, dünyanın birçok ülkesinden gelen yerli ve yabancı turistlerin aşırı sıcaklardan dolayı turlarına ara vermek zorunda kaldıklarını ifade etti. Fidan, "Havaların sıcak olması turistleri Mardin'e değil daha çok sahil kentlere yönlendirdi. Bu da Mardin'e gelen turist sayısında azalmalara neden oldu. Ama buna rağmen biz umudumuzu Eylül ayına bağladık. Eylül ayında bütün otellerin rezervasyonları dolduğunu öğrendik. Bu da bizi sevindirdi. Bu yılın ilk 6 ayında yaklaşık 500 bine yakın yerli ve yabancı turist kentimizi ziyaret etti. İnşallah yılsonuna kadar 700 ile 1 milyon arasında turistin kentimizi ziyaret etmesini bekliyoruz. Zaten rezervasyonlar da bunu gösteriyor." dedi

  Artuklu ButikOtelsahibi Sabahattin Evrensel de, sıcaklarla birlikte turist sayısında da önemli ölçüde bir azalma yaşandığını belirterek, umutlarını Eylül ayına bağladıklarını söyledi. Evrensel, "Temmuz ayında yaşanan sıcaklar yüzünden Mardin'e gelen turist sayısında yüzde 70 oranında bir azalma olduğunu ancak bu kısa süreli olduğunu önümüzdeki aydan itibaren Mardin'e yoğun bir turist akını başlayacağını kaydetti.

  Turizm acenteleri ise, Mardin'e gelen turist sayısında yaşanan azalmanın aşırı sıçaklara bağladıklarını belirterek, turistler sıcaklardan korunmak için daha çok sahil bölgelerini tercik ettiklerini söyledi.

  Bu arada Mardin'de bulunan bütün otellerin sonbahar turizmi için şimdiden yoğun bir şekilde rezarvasyon almaya başladığı belirtildi.


  CİHAN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin'de turizme sıcaklık Forum Tarih
Mardin Müziği, Mardin'de Müzik Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 5 Ocak 2013
Mardin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Mardin'de Elektrik Sorunu Tarımda Yüzde 40 Verim Kaybına Yol Açıyor Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Mardin'de Kar Yağışı 11 Mart 2011 Mardin Tanıtımı 11 Mart 2011
Süryaniler Mardin'de Doğuş Bayramını büyük bir coşku ile kutladı Mardin Tanıtımı 25 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş