Mardin'de Turizm

'Mardin Tanıtımı' forumunda DilzaR tarafından 31 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Mardin'de Turizm konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TURİZM POTANSİYELİ

  Mardin’de kültür, çağlar boyu yerleşik olan uygarlığın izlerini taşır. Mardin ili önemli tarihsel ve kültürel mimari zenginliklere sahiptir. Bu zenginliğin turizm alanında en iyi şekilde değerlendirilmesi halinde ilin kalkınmasına ve ülke turizmine büyük katkı sağlayacağı kuşkusuzdur.

  Dünü bugün, dünden getirdiklerini gönlünden; geçmişten geleceğe sunan, tarihi tarihle özümsetmek, yaşayıp yaşatabilmek ayrıcalığı nedeniyle, tarihin en eski Hıristiyan topluluğu Süryanilerin köklü kültürü ve çeşitli uygarlıkların izleriyle bezenen Mardin’de engin hoşgörü şehrin ötesine ulaşmaktadır. Ezanların Çanlarla kardeşçe ve birlikte yankılandığı bu medeniyetler şehrini görmek istemez misiniz?

  Son yıllarda sadece ülkemizin değil tüm dünyanın ilgisini çekmeye başlayan Mardin, tarihi ve kültür yapısı ile Unesco’nun “Dünya Mirası Kenti Listesine” girmeye adaydır. Kültür Varlıklarının belgelenmesi korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması önem arz etmektedir. İlimiz merkez ve İlçelerinde Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğünce tescil edilmiş 665 adet binamız mevcuttur. Ziyaretçi akınına uğrayan kente resmi kayıtlara göre;  2004 YILI SONU İTİBARİYLE  Giriş : 58.602 Çıkış : 57.376

  2005 YILI SONU İTİBARİYLE  Giriş : 81.694 Çıkış : 80.698 kişi idari ve Pasaportlu olarak Nusaybin Hudut Kapısından giriş ve çıkış yapmıştır.  Ayrıca Nusaybin Hudut Kapısı dışında de İlimizde bulunan tarihi ve turistik yerleri gezip görmek ve incelemek için 2005 yılı içerisinde yerli ve yabancı turist, olarak yaklaşık 400.000 kişi ziyaret etmiştir.


  Mardin tarihi yapıları haritasını büyük görmek için tıklayınız

  [​IMG]

  TURİZM AMAÇLI SPORTİF FAALİYETLER  AV TURİZMİ


  Mardin arkeolojik bakımdan zengin olduğu kadar tabii güzelliği bakımından da farklı bir cazibeye sahiptir. Farklı doğa yapısı av turizmini canlı kılacak tüm unsurları barındırır. Son zamanlarda avcıların yoğun ilgisini çeken mekanlarda:Tilki, tavşan, keklik, karabatak, çulluk, yaban ördeği vardır.  GENÇLİK TURİZMİ(KAMP)

  Beyazsu (Nusaybin-Midyat), Karasu (Nusaybin-Mazıdağı-Midyat), Bakırkırı (Merkez), Gurs Şelale ve bahçeleri (Kızıltepe-Yüceli), Zınnar Bahçeleri.(Merkez)... Savur Piknik ve Mesire Bahçeleri, Alabalık tesisleri, Sultanköy Piknik ve Mesire Bahçeleri alabalık tesisleri, Yeşilli Vadisi...  DAĞ-DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

  Zinnar Bağları... Beyazsu...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin'de Turizm Forum Tarih
Mardin'de turizme sıcaklık freni Mardin Tanıtımı 22 Temmuz 2010
Mardin Müziği, Mardin'de Müzik Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 5 Ocak 2013
Mardin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Mardin'de Elektrik Sorunu Tarımda Yüzde 40 Verim Kaybına Yol Açıyor Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Mardin'de Kar Yağışı 11 Mart 2011 Mardin Tanıtımı 11 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş