Mardin'de Tarihi Dokunun Kurtarılması için 2 Bin 500 Beton Ev Yıktırılacak

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 27 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardin'de Tarihi Dokunun Kurtarılması için 2 Bin 500 Beton Ev Yıktırılacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin'de Tarihi Dokunun Kurtarılması için 2 Bin 500 Beton Ev Yıktırılacak Mardin'in Tarihi Evleri Betondan Arındırılacak. Mardin Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Tarafından Başlatılan Proje ile Türkiye'nin En Kapsamlı "Kentsel Dönüşüm Projesi" Mardin'de Hayata Geçiriliyor.

  Mardin'in tarihi evleri betondan arındırılacak. Mardin Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi toki tarafından başlatılan proje ile Türkiye'nin en kapsamlı "Kentsel Dönüşüm Projesi" Mardin'de hayata geçiriliyor.

  Mardin'de tespit edilen 2 bin 500 beton evi yıkma kararı alan Mardin Belediyesi yıkılacak evler için Toplu Konut İdaresi ile anlaşarak, yıkılacak evlerin sahiplerine başka bölgede yeni evler inşa edecek. Tarihi dokuyu ortaya çıkarmak için 800 milyon Ytl ödenek ayrılacak. 7 bin yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyetlere ev sahipliği yapan Mardin'in asıl dokusunu ortaya çıkarmak ve UNESCO'ya hazırlamak için harekete geçen Mardin Belediyesi tarihi dokuya çirkin görüntü veren bütün beton evleri yıkacak.

  Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu, kentin tarihi dokusunu yeniden ortaya çıkarmak için başlatmış oldukları çalışmalar kapsamında Toplu Konut İdaresi toki ile iş birliği yaparak betonarme binaların hepsini yıkacaklarını söyledi. Şu ana kadar yaklaşık 2 bin 500 beton binanın tespitini yaptıklarını ve yıkma kararı aldıklarını ifade eden başkan Pamukçu, "Toplu Konut İdaresi ile yapılan anlaşma doğrultusunda bu evlerin yıkımı ve yeni evler için 800 milyon YTL para harcanacak. Bu paranın tamamı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından karşılanacak. Bu proje ile Mardin'in sit alanı 1930'lu yıllardaki aslına dönecek. Kentsel Dönüşüm Projesi, Türkiye'nin en kapsamlı projesi. Yapılacak bu uygulamayla hem şehirleşme açısından önemli bir adım atılacak, hem Mardin'in sit alanının çarpık ve betonarme binalardan kurtulacak." dedi.

  Projede tespit edilen evlerin sahipleri ile yapılacak anlaşma karşılığı nakit veya konut karşılığı takas yapılabileceğini belirten Başkan Pamukçu, "Projede tapusuz evler için de bir kolaylık sağlanacak. Bu konudaki çalışmalar için yüklenici firmaya 75 günlük bir süre verildi." şeklinde konuştu. Mardin genelinde tespit edilen 2 bin 500 beton evin yıkılması için ev sahiplerine ihtarname ve uyarı gönderilmeye başlandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin'de Tarihi Dokunun Forum Tarih
Mardin'deki Tarihi Yapıtlar Mardin Tanıtımı 2 Ekim 2010
Mardin'deki tapınakların tarihi gün ışığına çıktı Mardin Tanıtımı 4 Ocak 2010
Mardin'de Bulunan Kiliseler - Mardin Kiliseleri - Mardin'deki Tarihi Kiliseler Mardin Tanıtımı 12 Eylül 2009
Mardin'de Bulunan Manastırlar - Mardin Manastırları - Mardin'deki Tarihi Manastırlar Mardin Tanıtımı 12 Eylül 2009
Mardin'de Bulunan Medreseler - Mardin Medreseleri - Mardin'deki Tarihi Medreseler Mardin Tanıtımı 12 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş