Mardinde Kültür Sanat Etkinlikleri Devam Ediyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 30 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardinde Kültür Sanat Etkinlikleri Devam Ediyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MARDİN'DE ''ABİDİN DİNO MARDİN'DE'' SERGİSİ DEVAM EDİYOR

  [​IMG]

  Mardin'de 25 Ekimde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi'nde açılışı yapılan ''Abidin Dino Mardin'de'' adlı sergi devam ediyor.
  ''Abidin Dino Mardin'de'' başlıklı sergide, sanatçının 1930-1990 yılları arasındaki dönemine ait 255 eser yer alıyor. Eserler, Güzin Dino, Ferit Edgü ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından seçilerek bir araya getirildi. İlk kez bu sergi kapsamında, sanatçının vefatından sonra gün ışığına çıkan ''Lazlar'' serisi de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
  Sergide, Abidin Dino'nun otoportreleri, eller ve yörükler serilerinden örnekler, Roma Olimpiyatları çizimleri ve 1966 Dünya Futbol Şampiyonası için çektiği ''Goal!'' filmi için hazırladığı resimli taslaklar, sanatçının 1968 Paris öğrenci olaylarını belgelediği resimler, Yaşar Kemal'in ''Deniz Küstü'' adlı romanı için hazırladığı illüstrasyonlar ve hastalık dönemlerini karikatürize ettiği ''Acının Resimleri'', ''Ak la Ka ra'' serisine ait tuvaller ve çiçek resimleri serginin dikkat çeken eserleri arasında yer alıyor.
  Sergi 1 yıl süreyle açık kalacak.
  Mardin'de ayrıca Mardin Valiliğince şehre zengin bir arşiv kazandırmak, Mardin'in tanıtımına katkıda bulunmak ve fotoğraf sanatını desteklemek amacıyla 16-19 Eylül 2010 tarihlerinde düzenlediği ödüllü ''Ulusal 1. Mardin Fotomaraton Fotoğraf Yarışmasında'' dereceye giren çalışmalar 30 kasımda Mardin Valiliği sergi salonunda sergilenecek.


  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardinde Kültür Sanat Forum Tarih
Mardinde Bulunan Yüzme Havuzları Mardin Tanıtımı 26 Ağustos 2012
Doğalgaz Mardinde Mardin Tanıtımı 21 Şubat 2012
Mardinde Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012
Dünyanın en eski oyuncağı ile Tapu senedi Mardinde bulundu Mardin Tanıtımı 28 Aralık 2011
Mardinde Neler Yapılır? Mardin Tanıtımı 17 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş