Mardinde Farklı Dinler İftarda Biraraya Geldi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardinde Farklı Dinler İftarda Biraraya Geldi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin Belediyesi’nin eski defterdarlık binasında kurduğu iftar çadırında farklı dinlere mensup konuklar bir araya geldi. İftar yemeğine Mardin Valisi Hasan Duruer, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün ve çok sayıda davetli katıldı. Süryani Metropolit Saliba Özmen, Süryani kökenli Mardin Belediye Başkan Vekili Suphi Uslan, İl Müftüsü Mehmet Kızılkaya Mardin Belediye Başkanı’nın verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi. Süryani Metropolit Saliba Özmen, başkanın verdiği iftar yemeğine katılarak aradaki sevgi ve saygı duygularını pekiştirdiklerini söyledi. Mardin İl Müftüsü Mehmet Kızılkaya, Mardin’deki Müslüman ve Hıristiyanların birbirlerinin mübarek günlerine katıldıklarını ve bu durumun Mardin’in yapısını yansıtan bir fotoğraf olduğunu söyledi.
  Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu iftarda yaptığı konuşmada, Mardin’in “Hoşgörünün Başkenti” olduğunu söyleyerek, “Mardin’de her türlü farklılığı görebilirsiniz.Bu farklılıklar çatışma değil; sevgi kardeşlik ve barış doğurmuştur.Mardin’in böyle bir havası var.Farklı renkleri farklı solukları bir arada barındırıyor.Müslüman ve Süryaniler her zaman birbirlerinin acısını ve sevincini paylaşmıştır.Aramızda çok eskilere dayanan sağlam bağlar var.”dedi.
  Mardin’in de çok güzel birlikteliklerin yaşandığını söyleyen Mardin Müftüsü Mehmet Kızılkaya, Mardin’de ki Müslüman ve Süryanilerin binlerce yıldır aralarında hiçbir sorun olmadan kardeşçe yaşadıklarını belirterek; “Biz Müslümanlar Süryanilerin kutsal kabul ettiği günlerine katılıyoruz. Onlarda İslam’a göre mübarek olan günlerimize katılıyor.Bu Mardin’in gerçek fotoğrafıdır.Başkanın iftar sofrası çok güzel bir birlikteliği sağlamıştır.”şeklinde konuştu.
  Süryani metropolit Saliba Özmen, İftar yemeğinde bir araya gelmenin ruhani bir değeri olduğunu söyleyerek, “Bu tür ruhani anlar kardeşliği sevgiyi pekiştirmek için birer fırsattır.Bir arada olmak çok önemli ve çok ta güzel.Belediye başkanımıza bu daveti için teşekkür ederim.”dedi.
  Tencere kebabı, mercimek çorbası, iç pilavı ve tulumba tatlısından oluşan iftar yemeğine geçildi.Ezanın okunmasıyla oruçlar açıldı.

  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardinde Farklı Dinler Forum Tarih
Mardinde Bulunan Yüzme Havuzları Mardin Tanıtımı 26 Ağustos 2012
Doğalgaz Mardinde Mardin Tanıtımı 21 Şubat 2012
Mardinde Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012
Dünyanın en eski oyuncağı ile Tapu senedi Mardinde bulundu Mardin Tanıtımı 28 Aralık 2011
Mardinde Neler Yapılır? Mardin Tanıtımı 17 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş