Mardinde Bulunan 77 Stk Kalıcı Ateşkes İstedi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardinde Bulunan 77 Stk Kalıcı Ateşkes İstedi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin’de 77 sivil toplum örgütü silahların susması için İHD Mardin şubesinde basın açıklaması yaptı. İHD şube başkanı Erdal Kuzu, Mardin’de ki 77 sivil toplum kuruluşu olarak eylemsizlik kararını kalıcı ateş kese dönüşmesi için her türlü müzakerelerde bulunacaklarını söyledi.
  İnsan Hakları Derneği Mardin şubesi öncülüğünde Mardin’deki 77 Sivil Toplum örgütü Temsilcisi, PKK’nın eylemsizlik kararının kalıcı ateşkese dönüşmesini istedi. Mardin İnsan Hakları Derneğinde düzenlenen basın toplantısına İnsan Hakları Şube Başkanı Avukat Erdal Kuzu Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Memduh Öztürk, Eğitim Sen Şube Başkanı Doğan Angay, ve STK temsilcileri katıldı. Mardin’deki 77 STK adına basın açıklamasını okuyan İHD Şube Başkanı Erdal Kuzu, Bölgenin sivil toplum örgütleri olarak kısa bir süre önce, yaşanan çatışmaların sona erdirilmesi, ve silahların susmasını talep ettiklerini ve yapılan tüm çağrılara sevindirici bir biçimde PKK yanıt vererek 20 Eylül’e kadar alınan eylemsizlik kararı bizleri sevindiğini söyledi.
  “ Türkiye'nin içinde bulunduğu bu dönemde PKK'nın ilan ettiği bu kararın Kürt meselesinin şiddet dışındaki barışçıl çözümüne büyük bir olanak yarattığı düşüncesindeyiz.” Diyen Erdal Kuzu,Çeyrek yüzyıldır süren bu çatışma ortamında birçok kez ateşkes ve eylemsizlik kararları alınmış, uzun dönemlere denk düşen bu süreçler sorunun özgürlükçü ve barışçıl çözümü bakımından devletin kurumları tarafından değerlendirilmemiş adeta heba edilmiş. Ölümlerin ve sorunun daha da derinleşmesine neden olmuştur. Bu sürecin bir kez daha heba edilmemesi istiyoruz” dedi.
  Terör örgütü PKK’nın eylemsizlik kararını alındığı bu dönemde bu kararı ve bu süreci boşa çıkartacak operasyonların yapılmamasını isteyen 77 STK adına konuşan Erdal Kuzu, bu sürecin devamı ve kalıcı hale gelmesinin öncelikle operasyonların yapılmamasına bağlı olduğunun altını çizdi.
  Kalıcı ateşkese ve gelişecek barış ortamına Türkiye toplumunun sahip çıkması gerektiğine dikkat çeken İHD Şube Başkanı Erdal Kuzu, “Operasyonların yapılmaması konusunda toplumun bütün kesimleri ısrarcı olmalıdır. Kürt siyasetçiler, seçilmiş belediye başkanları ve insan hakları savunucularına yönelik hukuka ve adalete aykırı, kamu vicdanım yaralayan uygulamalara son verilmeli, tutuksuz yargılanmaları sağlanmalıdır. Siyasetin sorun çözücü işlevin! yerine getirebilmesi için, bütün siyasal görüşlerin kendini rahatça ifade edebileceği bir siyasal partiler rejimine ihtiyaç vardır. Bu nedenle başta temsilde adaletsizliğe sebep olan seçim barajı kaldırılmalı veya makul bir seviyeye düşürülmeli siyasi partiler yasası yasaklardan arındırılmalıdır. Kalıcı bir çözümü mümkün kılmak için diyalog süreci başlatılmalı ve bu süreçten kendini sorunun tarafı olarak gören hiçbir aktör dışlanmamalıdır. Sürecin nihai amacı olan çatışmaların tamamen sona erdirilmesi için sağlıklı bir diyalog ortamı oluşturulmalı, inisiyatif sahibi şahsiyet ve dinamiklerin önerileri önyargısız olarak tartışılabilmelidir.” Şeklinde konuştu.

  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardinde Bulunan Kalıcı Forum Tarih
Mardinde Bulunan Yüzme Havuzları Mardin Tanıtımı 26 Ağustos 2012
Mardinde Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012
Mardinde Bulunan Tarihi Yerler Mardin Tanıtımı 31 Ocak 2011
Mardinde Bulunan Öğrenci Yurtları Mardin Tanıtımı 27 Temmuz 2010
Doğalgaz Mardinde Mardin Tanıtımı 21 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş