Mardin'de Artuklu Medeniyeti Toplantısı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 21 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardin'de Artuklu Medeniyeti Toplantısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MARDİN’DE "ARTUKLU MEDENİYETİ" TOPLANTISI

  [​IMG]

  Mardin’de Valilik Kültür ve musiki sohbetlerinin 2. dönem etkinlikleri kapsamında Prof Dr. Ara Altun tarafından “ Artuklu Medeniyeti çerçevesinde Mardin’in Türk devri Anıtsal mimarisi” konulu söyleşi düzenlendi.
  Tarihi valilik konağında düzenlenen etkinliğe, Mardin Valisi Hasan Duruer, Vali Yarcımsıs Şenol Koca, kurum müdürleri ile davetliler katıldı.
  Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan’ın ney dinletisinin arından sunumunu gerçekleştiren Prof Dr. Ara Altun, Mardin’in tarihi üzerine çalışmaların yapıldığını bunun yanında yapılara, kitabelere ve vakfiyelere ilişkin çalışmalarında yapılması gerektiğini söyledi.
  Prof.Dr.Altın şöyle konuştu “ Mardin’de yıllar önce geldiğimde 1960’lı yıllarda henüz o kadar beton binalar yoktu. Nadiren bir kaçı vardı. 1974 yılında dünyada mimari miras yılı olarak ilan edildi Unesco tarafından. Ve Avupa’da olduğu gibi bizde de birden bire mimari yapılar gündeme geldi. Mardin birden bire dikkati çeken bir trend haline geldi. Yani herkes Mardin’le ilgilenmeye başladı. Mardin’in tarihi sosyolojisi sokakları, yemekleri ile Mardin büyük ilgi odağı oldu. Şimdi de 2023 yılına bir hazırlık var. Avrupa kültür başkenti arasına girmek için hazırlıklar yapılıyor. Bu kapsamda Mardin’in tarihi üzerine çalışanlar var. Ama yapılara, kitabelere veya vakfiyelere ilişkin çalışma yok. Bunlarla ilgi çalışmalarında yapılması gerektiği kanaatindeyim.”
  Sunumun ardından Prof Dr. Ara Altun’a plaket ve çiçek vererek teşekkür eden Mardin Valisi Hasan Duruer, tarihi valilik konağında ilk sohbet toplantınsın gerçeklettirdiklerini valilik konağın bundan sonrada kültür ve sanatla anılacağını söyledi.

  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin'de Artuklu Medeniyeti Forum Tarih
Mardin Müziği, Mardin'de Müzik Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 5 Ocak 2013
Mardin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Mardin'de Elektrik Sorunu Tarımda Yüzde 40 Verim Kaybına Yol Açıyor Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Mardin'de Kar Yağışı 11 Mart 2011 Mardin Tanıtımı 11 Mart 2011
Süryaniler Mardin'de Doğuş Bayramını büyük bir coşku ile kutladı Mardin Tanıtımı 25 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş