Mardin'de Abidin Dino Sergisi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 2 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardin'de Abidin Dino Sergisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MARDİN’DE CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL TARAFINDAN DİLEK SABANCI SANAT GALERİSİNDE AÇILAN TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI ABİDİN DİNO SERGİSİNİ 35 GÜNDE 10 BİN 866 KİŞİ ZİYARET ETTİ.

  [​IMG]

  Mardin’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, 25 Ekim 2010 tarihinde açılışı yapılan “Abidin Dino Mardin’de: Seçme Yapıtlar 1930-1990” başlıklı serginin 35 günde 10 bin 866 kişi tarafından ziyaret edildiği belirtildi.Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde açılan sergi’de sanatçının 1930-1990 yılları arasındaki dönemini anlatan 255 eserin yer aldığı belirtildi.
  Müze müdürü Gani Tarkan bu güne kadar Müzeyi 123 bin 46 kişinin ziyaret tetiğini sergiyi ise 10 bin 866 kişinin ziyaret ettiğini kaydetti. Müze müdürü Tarkan gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada sergi kapsamında, sanatçının vefatından sonra evinde bulunan Lazlar serisini ziyaretçiler ile ilk defa buluştuğunu ve en çok ilgiyi çektiğini ifade ederek “ Sergide,. Dino’nun Otoportreleri, Eller ve Yörükler serilerinden örnekler, Roma Olimpiyatları çizimleri, 1966 Dünya Futbol Şampiyonası için çektiği Goal! filmi için hazırladığı storyboardlar, 1968 Paris öğrenci olaylarını belgelediği resimler, Yaşar Kemal’in “Deniz Küstü” adlı romanı için hazırladığı illüstrasyonlar, hastalık dönemlerini karikatürize ettiği Acının Resimleri, Ak la Ka ra serisine ait tuvalleri, Çiçek resimlerinin yanı sıra ilk kez bu sergi kapsamında, sanatçının vefatından sonra evinde bulunan Lazlar serisi de ziyaretçiler ile buluşuyor.en çok ilgiyi de Lazlar Serisi çekiyor. Şu anda kadar sergiyi 10 bin 866 kişi ziyaret etti.” Dedi.
  SERGİ 1 YIL SÜREYLE AÇIK OLACAK

  Müzenin Mardin’in kentsel oluşumunu ve yaşam kültürünü sergilemeyi ve tanıtmayı amaçladığını, Dilek Sabancı Sanat Galerisinin ise düzenlediği sergilerle, Mardin’de modern ve çağdaş sanat platformunu oluşturmayı hedefli ediklerini belirten Tarkan “ Sanat Galerisinde , geçtiğimiz yıl boyunca, “Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonundan Seçmelerle - Doğa, İnsan ve Deniz” adlı sergiye ev sahipliği yaptı. Sergide; Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından 47 sanatçının 75 eseri yer aldı. Şimdi de Abidin Dino Mardin’de sergisi bulunmaktadır. Bu sergimiz de 1 yıl süreyle açık kalacaktır.” Diye konuştu
  MÜZEYİ 123 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ
  Müzenin hizmete girdiği günden beri yoğun bir ziyaretçi ilgisiyle karşılaştığını söyleyen Tarkan Konuşmasını şöyle tamamladı: “ Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesinde, Mardin`in kentsel oluşumu ve yaşam biçimini, toplulukların aralarındaki bağları ve bunların töre, dil ve kültür niteliklerini gösteren eserler sergileniyor. Müzenin açışlından bugüne kadar toplam 123 bin 46 kişi müzeyi ziyaret etti. Özellikle hafta sonları müze ziyaretçi akınına uğruyor. Önümüzdeki yıl içinde bu sayının katlanacağına inanıyorum. Müzeyi gezenlerin memnuniyeti gelecek yıllarda daha fazla ziyaretçi ile buluşacağımızın bir işaretidir. Ziyaretçilerimize görevlilerimiz en iyi şekilde hizmet vermektedir.Müzenin tarihi kentin tanıtımına büyük katkılar sağladığına tanık oluyoruz. Müzede sergilenen eserler, Mardin Müzesi’nden ve çevre müzelerden ödünç alınan eserler, İstanbul’daki Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (MAREV) tarafından bağışlanan eserler ve Mardinlilerin müzeye doğrudan bağışladığı eserlerden oluşuyor.”

  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin'de Abidin Dino Forum Tarih
Mardin Müziği, Mardin'de Müzik Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 5 Ocak 2013
Mardin'de Elektrik Sorunu Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Mardin'de Elektrik Sorunu Tarımda Yüzde 40 Verim Kaybına Yol Açıyor Mardin Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Mardin'de Kar Yağışı 11 Mart 2011 Mardin Tanıtımı 11 Mart 2011
Süryaniler Mardin'de Doğuş Bayramını büyük bir coşku ile kutladı Mardin Tanıtımı 25 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş