Mardin Tarihi Ulu Cami Restore Edilecek

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 25 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Mardin Tarihi Ulu Cami Restore Edilecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]  Mardin’de Ulu Cami (Cami-i Kebir) Restore edilecek. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan ve Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan tarihi Ulu Camii'nde restorasyon çalışmalarına başlanıyor. Mardin Müftüsü Mehmet Kızılkaya , Ulu Cami’nin anadolu’nun en eski camilerinden biri olduğunu, restorasyon çalışmaları nedeniyle caminin kapalı tutulması yönünde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon yazısının kendilerine tebliğ edildiğini belirtti. Mardin İl Müftüsü Mehmet Kızılkaya yaptığı açıklamada tarihi Caminin ibadete kapatıldığını restore edilmesinin ardından tekrar ibadete açılacağını söyledi.
  Merkezi sistemin tarihi Ulu Cami de olduğunu, sistemi Latifiye camiinde taşıyacaklarını ifade eden Kızılkaya “ Tarihi ulu camiyi vakıflar bölge müdürlüğü restore ediyor. Tabi Restorasyon zamanında ibadete kapatılması konusunda bize yazı gönderdiler. Bizde o kapsamda ibadete kapattık. Çünkü orada namaz kılan cemaate zarar gelirse biz sorumlu oluruz. Bu bakımdan oranın cemaatini de reyhaniye ve Latifiye camilerine yönlendirdik. Oradaki merkezi sistemi de Latifiye camisine alacağız. Ezanları Latifiye caminden okuyacağız. Yani bir aksallık olmayacak. Ama tabi camilerimizin korunması lazım. ecdadımız yapmış olduğu ve Bize emanet ettiği eserlerin güvenliğini sağlamamız lazım. Onların bize bıraktığı şekilde korumalı ve gelecek nesillerimize de intikal ettirmeliyiz. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ellerinden geldiği kadar bunu yapıyor. Bizlerde onlara yardımcı olmaya çalıyoruz.” Dedi.
  İl Müftüsü Mehmet Kızılkaya Tarihi Ulu caminin bir hafta önce ibadete kapatıldığını, 550 gün boyunca restorasyon çalışmasının yapılacağını sözlerine ekledi.
  ULU CAMİİ (CAMİ-İ KEBİR) -TARİHİ
  Mardin’deki camilerin en eskisidir. Ulu Cami Mahallesindedir. Kıble duvarına paralel uzanan üç nef, mihrap önünde iki nef boyunca tromplu ve dıştan yivli bir kubbe ile örtülmüştür. Altı paye üzerine oturan kubbe bütün mekana hakimdir. Çapraz tonozlu revaklarda yalnız kuzeyde beş bölüm kalmış, diğerleri kaybolmuştur. Burada revaklar arasında küçük selsebilli bir eyvan dikkati çeker. Revaklı avlusu Anadolu’daki erken cami örneklerinden olduğuna işaret etmektedir.
  Minaresi Artuklu Hükümdarı Kudbeddin İl-gazi zamanında inşa edilmiştir (1176). Bu camiye Artuklu Hükümdarlarından Melik Salih (1312-1362)bir kısım malını vakıf yapmıştır. Bunlar 38 dükkan, 1 hamam, Bab-ı Cedid civarında 1 bahçe ve Mardin köylerinde birçok bağdan oluşuyordu. Mardin’in en önemli İslami merkezlerinden bir olan Ulu Cami, devasa yapısıyla tarihin ihtişamını gökyüzüne mağrur minaresi ile göz kırparak taşımaktadır

  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin Tarihi Cami Forum Tarih
Mardin'de Bulunan Camiler - Mardin Camileri - Mardin'in Tarihi Camileri Mardin Tanıtımı 12 Eylül 2009
Mardin resimleri, şehir merkezi, tarihi yerleri, camiler, şehir tiyatroları, geçim kaynağı Mardin Tanıtımı 7 Aralık 2008
Mardinin Tarihi Yerleri, Ören Yerleri ve Özellikleri Nelerdir Mardin Tanıtımı 17 Ekim 2011
Mardinin Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Mardin Tanıtımı 17 Ekim 2011
Mardinde Bulunan Tarihi Yerler Mardin Tanıtımı 31 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş