Mardin Ovasında Su Rezerverleri Azalınca Çiftçi Damlama Sulamaya Yöneldi

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 27 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Mardin Ovasında Su Rezerverleri Azalınca Çiftçi Damlama Sulamaya Yöneldi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MARDİN OVASINDA SU REZERVLERİ AZALINCA ÇİFTÇİ DAMLAMA SULAMAYA YÖNELDİ

  [​IMG]


  Mardin'in Kızıltepe İlçesine Bağlı Altıntoprak Köyünde Vedat Timurağaoğlu'a Ait 10 Bin Dönümlük Alan Üzerine Ekilen Pamuk ve Mısır Damlama Sulama Sistemi ile Sulanıyor.
  Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Altıntoprak köyünde Vedat Timurağaoğlu'a ait 10 bin dönümlük alan üzerine ekilen pamuk ve mısır damlama sulama sistemi ile sulanıyor.
  Tarım İl Müdürlüğü'nce düzenlenen tarla gününde sistem çiftçilere tanıtıldı, damlama sulama sisteminin tarımsal alanlardaki yararları anlatıldı.

  Tarla sahibi Vedat Timurağaoğlu, oluşturdukları sistem sayesinde mevcut yer altı su kaynaklarıyla, sulama alanlarını 2 katına çıkardıklarını, yetiştirilen üründe ise yüzde 60 oranında artış beklediklerini söyledi.


  Timurağaoğlu, "Daha önce açtığımız 2 sondaj kuyusu ile salma sulama sistemi ile 5-6 bin dönüm alanı sulayabiliyorduk. Yeni kurduğumuz damlama sulama sistemi sayesinde aynı su ile 10 bin dönümlük bir alanı sulama imkânını yakaladık. Üründe de yüzde 60 oranında artış ve bunun paralelinde daha üstün bir kalite yakaladık. 3 .5 milyon YTL'ye mal olan sistemin bir yılda amorti etmeyi hedefliyoruz." dedi.

  Mardin Tarım İl Müdürü Hasan Çebi, il genelinde tarımsal arazi varlığının 385 bin 479 hektar olduğunu belirterek, 65.266 hektar alanda sulu tarım yapıldığı, 139.156 hektar alanında sulanabilir arazi olduğunu söyledi.

  Dünya genelinde baş gösteren kuraklıkla birlikte Türkiye'de ve bölgede kuraklığın hissedilir dereceye ulaştığına dikkat çeken Tarım İl Müdürü Çebi, "Sürekli düzensiz sulamalar, yaşanan kuraklık, mevcut su stoklarının yetersizliği dikkate alındığında yeni sulama tekniklerinin kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Geleneksel vahşi sulama yöntemi büyük su kaybına, ileri aşamalarda toprak tuzluluğuna, çoraklaşmaya sebep olmaktadır. Bu sebeplerden ötürü ilimizde tarımsal üretim, veri ve kalitesini arttırmak için damlama sistemini uygulamak ve yaygınlaştırmak yararlı olacaktır. Damlama sulama bitkinin en az sudan maksimum faydalanacağı bir sulama tekniğidir." şeklinde konuştu.

  Tarım Müdürü Çebi, vatandaşların kendi imkânlarıyla damlama sulama sitemini hayata geçirerek örnek oluşturmalarını anlamlı bulduğunu vurgulayarak "Kızıltepe ilçesi Altıntoprak köyündeki yeni sistemin çevreye örnek teşkil edeceğine ve çiftçimizin suyu daha ekonomik kullanmasına örnek olacağına inanıyorum." diye konuştu.

  Tarla gününe Yeşilli Kaymakamı Tarım İl Müdürlüğü'nden sorumlu Vali Yardımcısı Vekili Mesut Yakuta, Defterdar Mustafa Akdemir, Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan, tarım il müdürlüğü teknik ekipleri ve yöreden çok sayıda çiftçi katıldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin Ovasında Rezerverleri Forum Tarih
2017 Mardin nüfusu Mardin Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Mardin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
Mardin evlerinin tarihçesi kısaca Mardin Tanıtımı 25 Haziran 2015
Mardin ve ilçelerinin toplam nüfusu 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
Mardin Büyükşehir belediyeleri ve bağlı belediyelerin nüfusları 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş