Mardin medeniyetler birliği

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda sait söğüt tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mardin medeniyetler birliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ben Güzelim Mardin'savur ilçesinde dünyaya geldim.İlk ve Orta Okulu savurda Liseyi Mardin ve Diyarbakırda bitirdim.
  Üniversiteyi Erzurum Atatürk Üniversitesini Bitirdikten sonra almanya'nın Frankfurt İlindeki Geothe Üniversitesinde Okudum.
  bir kaç Yıl Almanyada yaşadıktan Sonra Türkiyeye döndüm.on Beş Yıla yakındır Ankara'da yalnız Başıma yaşamaktayım.
  İki Aya Yakındır MARDİN MEDENİYETLER BİRLİĞİ İsmi altında Dernek kurdum.
  Gayem Yüz Yıllarcadır kardeş gibi yaşıyan mardin halkları,Din;Dil ve ırk Gözetmeden birlikte yaşadık.HÜMANİST bir toplum olduğumuzu Dünyaya İmkanlarımız dahilinde tanıtmaya Çalıştık.
  Sizden İsteğim Mardin'daki SÜRYANİ Kardeşlerimizin İbadet ettikleri Güzelim Kiliseler hakkında,KİLİSE YETKİLİLERİNİN İsimleri,Telefonları vede İnternetten Görüşebileceeğim
  kişilerlerin E-Mail adresleri
  Yeni Bir Derği Çıkarıyorum,istedim Bu derğinin bir kısım sahifelerinde Siz kardeşim Süryanilerinde Kalemleri,Mardin'daki Yaşam şekilleri,varsa elinizde mardin Süryani;kardeşlerimizin yazılmış kitapları,Resimleri.
  Allaha İnanın Mardin DEYRULZAFARAN KİLİSESİNE AŞIĞIM:
  Mardin Lisesinde okurken Bilhassa İlk Bahar Aylarında hafta sonlarında Muhakkak deyrulzafaran kilisesine arkadaşlarımla birlikte giderdik.
  Mesajım uzun olduğu için Lütfen bağışlayın.Cevap verirseniz Beni çok mutlu etmiş olurdunuz.
  Sayğılarımla
  Sait Söğüt
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  MARDİN'DEKİ KİLİSELER


  [​IMG]


  Mar Petıus ve Pavlus Kilisesi:
  1914'te Patrik 2. Abdullah döneminde Papaz Abdulmesih'in gayretleriyle Petrus ve Pavlus adına yapılmıştır. Kök boyalarla el işi baskı perdeleri mevcuttur. Bu kilisenin taş işlemeleri sadedir. Merkez Gül Mahallesindedir.

  Mor İliyo Kilisesi:
  Mardin Kalesindedir. 3.yüzyılda yapılmıştır.

  Mat Behnam (Kırklar)Kilisesi:
  5.yüzyılda yapılmıştır. Şar Mahallesindedir. Kilise üç giriş kapılı, ince taş işçiliğiyle işlenmiş Mihrapları , dört yüzyıllık ahşap Mihrap kapıları, 1500 yıllık kök boya ile baskı perdeleri, geniş avlusu içinde çan kulesi evi ve adeta dantel gibi işlenmiş taş oymacılığı örneklerinin yeraldığı divan mevcuttur. 1170 yılında Kırk şehitlere ait kemikler bu kiliseye getirilmiştir. Bu gün Mardin Metropolitlik Kilisesidir. Meryem Ana Kilisesi: Savur kapı mahallesinde 1857'te ibadete açılmıştır. Yıkık yettedir. Kırmızı (Surp Kevork) Kilise: 420 yılında yapılmıştır. 10 taş sütun üzerinde inşa edilen sede, mihrabın farklı geometrik taş süslemeleriyle ayrı bir özelliği vardır. Protestan Kilisesi: Geniş bir alan üzerinde inşa edilen kilise 569 yılında yapılmıştır.

  Meryem Ana Kilisesi
  : Patrikhane 1860 yılında Patrik Antuan Semheri tarafindan yaptırılan kilisede; kemer, yuvarlak taş sütunlar ve avluda korkuluklar yeralır. Patriğin oturma yeri ile İncil vaiz yeri, üzüm salkımlı motiflerinin ahşap el işçiliğiyle bambaşka bir görünüm sergilemektedir. İçi 21 sütun üzerinde''Vermadun, Baharan'' Koro balkonu akustiktir.
  1895 yılında Antakya Patriği İğnatuos Benham Banni tarafından inşa edilen Patrikhane bugün müze olarak hizmet vermektedir.
  Eski Patrikhane binasının bir kısmı, İlde ana caddenin 1914-1915 yıllarında Almanların demirden yapılmış tekerlekli arabaların geçebilmesi için yapılan genişletme çalışmalarında yıkılmıştır. 1958 yılında ana cadde genişletilip Cumhuriyet Alanı ve yol bugünkü haline getirilmiştir.


  Mar Hırmıs Kilisesi:
  M.S.430'da yapılmıştır. 1552 yılına kadar Nasturilerin kullanımındaydı. Bu kilisede iki Metropolit Mezarı mevcuttur.

  Mar Yusuf Kilisesi:
  Meclis-i Mebusan Üyesi Hovsep Kazasyan'ın öncülüğünde ve Mardin Ermeni Katolik Cemeati katkılarıyla Patrik VIII. Grigoryus tarafından Mardin Metropolitliğine getirilen Melkun Nazaryan�ın görevi sırasında Mardin Surp Hovsep Kilisesinin inşaatına 1864�te başlanmış, 1894 yılında ibadete açılmıştır. Kilisenin yan tarafından Ruhbanların yeri vardır. Mimarı nam-ı değer Mimar Lole�dir. Rutubeti önlemek için kilisenin inşaatı sırasında temele tonlarca tuz dökülmüştür. Bu usul antik çağdan gelmektedir. Tepesinde Çan Kulesi olup, mimarisi düz damlıdır. İçi 21 sütun üzerinde �Vernadun, Baharan� Koro Balkonu akustiktir. Altı kutsal mihrabı olup, kuzeyde Horan, taşkoro, güneyde Kavit,batıda Mıgırdaran, doğuda Adyan şeklinde yapılmıştır.

  Mor Şimuni Kilisesi:
  Eski Kale Köyünün güneybatısında yeralır. 793 yılında inşa edilmiştir.

  Mor İvennis Kilisesi:
  Eski kale köyünün güneydoğusunda yeralan kilise 793 yılında inşa edilmiştir.

  Mor Circis Kilisesi: Eski kale köyünün kuzeybatısında yeralan kilise 793 yılında yapılmıştır.

  Mor İliye Klisesi:
  Yapım tarihi bilinmeyen kilise Çiftlik Köyündedir. Kilise içerisinde yan bölümünde iki oda mevcuttur. Bu odalara geçiş çok alçak tavanlı kapıdan yapılmaktadır. Orta kısımda şifalı (ruh, sinir ve sara hastaları) taka denen bölümü sık sık ziyaret edilmektedir.

  Mor Yakup-Mor Kuryakus Kilesesi:
  Kesin yapım tarihi bilinmemekle beraber 3.yüzyıla tarihlenen kilise Bülbül Köyündendir.

  Meryem Ana Kilisesi:
  Göllü Köyünde bulunan kilise yıkık haldedir.

  Mor Yuhannın Kilisesi:
  370 yılında inşa edilen kilise Dereiçi (Kıllıt) Köyündedir.

  Mor Babi Kilisesi:
  Nusaybin Günyurdu Köyünün kuzeybatısında ve tepenin başında bulunmaktadır. Kayanın yontularak kilise inşa edilmiştir. Buralara Mağara veya Yer altı Kilisesi de denilmektedir.

  Mor Aho Kilisesi:
  Günyurdu Köyünün kuzeyinde tepe üzerinde bulunan kiliseye Patrik III. Yakup döneminde bazı eklemeler yapılmıştır.

  Mor Şemun Kilisesi:
  Günyurdu Köyünün kuzeyinde yer almaktadır.Çok eski bir tarihe sahiptir.

  Mor Yuhanna Kilisesi:
  Turabdin Dağının kayalık bir yamacındadır. Birçok yapıdan oluşmaktadır. Mor Evgin Manastırına 5 km. uzaklıkta olup, yaya olarak gidilebilmektedir.
  Merkez İlçeye bağlı Bülbül Köyünde
  Mor Stefanos, Teodoros Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi,

  Midyat Merkezinde:
  Protestan, Mar Şumune, Mor Barsavmo, Mor Ahısnoyo,Mor Şarbe, Meryem Ana Kiliseleri
  Ömerli Merkezinde: ise Mor Cırcıs Kilisesi, Savur Merkezinde Mor Yuhanın Kilisesi(370 yılında) vardır.  Daha fazla bilgiyi Mardin Deyrulzafaran manastırı sitesinde bulunan iletişim linkinden irtibata geçerek alabilirsiniz.

  Buradan >> Deyrulzafaran Manastırı - Mardin.
   

 3. merhaba ben mardinden ŞEHMUS PALA istanbulda unıversıte okumaktayım mıdyata yasıyorum mıdyaTAKI KILSELER GEREKSE CAMİLER VE ANTİK KENTLERDE SIZE YARDIMIM DOKUNACAĞINA INANIYORUM BERABER YURTECEĞİMİZ İŞLERDEN GUZEL ŞEYLER ELDE EDEBİLİRZ ...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mardin medeniyetler birliği Forum Tarih
2017 Mardin nüfusu Mardin Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Mardin nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
Mardin evlerinin tarihçesi kısaca Mardin Tanıtımı 25 Haziran 2015
Mardin ve ilçelerinin toplam nüfusu 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
Mardin Büyükşehir belediyeleri ve bağlı belediyelerin nüfusları 2014 Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş